TRENČÍN. Polícia spustila špeciálnu aplikáciu, ktorá má pomôcť obetiam domáceho násilia.
Cez aplikáciu v mobilnom telefóne budú môcť privolať pomoc stlačením jediného tlačidla a zároveň odoslať na políciu svoju polohu.
Polícia miesto lokalizácie okamžite pošle hliadku na preverenie situácie.
Aplikácia zatiaľ funguje len v Trenčianskom kraji, riaditeľka z Bezpečného ženského domova v Trenčíne upozorňuje na niektoré nedostatky.

Spustenie mobilnej aplikácie „Pomáham chrániť“ pôvodne plánovali policajti už vo februári, pre pandémiu koronavírusu jej ostrý štart presunuli na záver mája.
V testovacej fáze funguje len v Trenčianskom kraji, podľa polície je to aj s ohľadom na vývoj počtu domáceho násilia, ako aj dostupné kapacity Policajného zboru, ktoré sú v iných krajoch využívané na maximálnu kapacitu v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.
Pomáham chrániť
Aplikácia je k dispozícii užívateľom mobilných telefónov s operačnými systémom Android alebo iOS bezplatne.
Využiť ju môžu obete domáceho násilia, ktoré v určitej chvíli nebudú považovať za bezpečné volať políciu na číslo 158.
„V prvej fáze bude aplikácia Pomáham chrániť dostupná iba v rámci územia Trenčianskeho samosprávneho kraja, aby sme mohli zapracovať prípadné podnety na zlepšenie a rozšírenia funkcionalít ešte pred jej spustením v rámci celého územia Slovenskej republiky.
Do budúcnosti si predstavujem mobilnú aplikáciu, ktorá bude občanom ponúkať spojenie s operačným strediskom cez jedno tlačidlo pre viac kritických životných situácií, a taktiež bude poskytovať doplnkový servis v podobe informácií o najbližšom policajnom oddelení, o jeho agende, o nezvestných a hľadaných osobách, o dopravnej situácii a rad ďalších funkcií,“ povedal prezident Policajného zboru generál Milan Lučanský.
Pomoc privolajú jedným tlačidlom
Pre správne fungovanie aplikácie sa užívatelia musia po jej stiahnutí a inštalácii zaregistrovať, pričom polícia odporúča uviesť reálne údaje, aby v prípade ohrozenia vedeli ihneď pomôcť.
Dôležité je pre používanie aplikácie povoliť zdieľanie polohy počas jej používania.
Po stlačení tlačidla „Privolať pomoc“ užívateľ bude môcť absolvovať ďalšie kroky, keď jednoduchým klikaním odošle na operačné stredisko špecifické informácie o udalosti.

V prípade domáceho násilia bude môcť špecifikovať, či sa v byte alebo dome nachádza zbraň a na záver bude mať možnosť dopísania krátkej textovej informácie.
Zaslanie žiadosti sa dá odvolať, avšak polícia preverí aj odvolané žiadosti.
„V prvej verzii aplikácie Pomáham chrániť budeme ponúkať možnosť privolania pomoci iba v prípade domáceho násilia. Ako žena vo vedení Policajného zboru cítim zodpovednosť za to, aby sme obetiam domáceho násilia ponúkali pomocnú ruku aj pomocou moderných technológií,“ povedala prvá viceprezidentka Policajného zboru generálka Jana Maškarová.
„Keďže domáce násilie sa odohráva za stenami bytov, chcela by som vyzvať všetky potenciálne obete, aby pri registrácii v aplikácii uviedli svoje konkrétne a pravdivé údaje. Uľahčia tým prácu vyslanej hliadke pri ich lokalizácii,“ uzavrela Maškarová.
Policajný zbor zároveň odporúča občanom, aby si aplikáciu vyskúšali. Vyhnú sa tak stresu z neznámeho prostredia, keď aplikáciu budú musieť použiť naostro po prvýkrát.
Odborníčka upozorňuje na nedostatky
Obetiam domáceho násilia sa v Trenčíne venuje už štyri roky Bezpečný ženský domov Luna. Útočisko a ochranu pred domácim násilím v ňom našli desiatky žien a detí.
Okrem ubytovania pre týrané ženy a ich deti im ponúka odborné psychologické a právne poradenstvo, krízovú intervenciu či psychoterapiu.
Aplikáciu, ktorá má pomôcť obetiam násilia, si už v Bezpečnom ženskom domove stihli vyskúšať. Riaditeľka Hana Štrbová hovorí, že stiahnutie a zaregistrovanie v aplikácii bolo jednoduché a rýchle.
„Výhodou je skúšobná verzia, čo umožňuje aplikáciu si najskôr vyskúšať. Problém však môže nastať, keď si žena túto aplikáciu stiahne do svojho mobilného telefónu a následne ju násilník zbadá. To môže byť pre ženu veľmi nebezpečné,“ upozornila Štrbová.
Podľa nej by pomohlo, ak by bola možnosť nejakým spôsobom individuálne ovplyvniť jej vzhľad, aby nebola okamžite identifikovateľná pre násilníka, len pre ženu samotnú.
„Je to aplikácia so znakom Slovenskej republiky s názvom Pomáham chrániť, ktorá je zároveň medializovaná, preto aj každý násilník vie, čo skontrolovať žene v mobile,“ skonštatovala s tým, že samotný nápad oceňuje.
„Svedčí to o tom, že kompetentní si uvedomujú prítomnosť domáceho násilia v našej spoločnosti, nezatvárajú pred týmto faktom oči a realizujú kroky na pomoc obetiam domáceho násilia.
Či táto forma pomoci bude účinná alebo nie, ukáže čas. Každopádne máme v pláne zistiť názory tých, ktorých sa to bezprostredne týka, teda žien, ktoré sa stali obeťami násilia. Uvidíme, ako ony budú vnímať túto formu ochrany,“ dodala Štrbová.
Súdy riešia viac prípadov
V roku 2018 zomrelo 5 žien rukou ich súčasného alebo bývalého partnera, 4 muži boli zabití svojimi partnerkami. Najviac smrteľných obetí bolo v rámci domáceho násilia, kde bolo až 14 vrážd alebo zabití. Policajné štatistiky uvádzajú 1608 záznamov partnerského a domáceho násilia za rok 2018 s výnimkou vrážd a zabití. Z toho viac ako polovicu tvorilo partnerské násilie na ženách, 42 percent domáce násilie medzi inými blízkymi osobami ako partnermi a 5 percent partnerské násilie na mužoch. Z celkového počtu 893 páchateľov bolo 761 odsúdených súdom a v 45 prípadoch bola uzatvorená dohoda o vine a treste. S trestnými činmi páchania násilia na ženách sa čoraz častejšie stretáva aj trenčiansky sudca Michal Frátrik. Súvisí to podľa neho s viacerými medializovanými prípadmi, keď polícia alebo súdy nezasiahli včas. Nie vždy sa však podarí takýto trestný čin aj preukázať. „Určite nie každé trestné oznámenie skončí na súde a určite nie každá obžaloba na súde automaticky dopadne odsúdením páchateľa. Závisí to od konkrétnych prípadov, ale nemôžeme sa ani v súčasnosti tváriť, že tieto inštitúty nie sú aj zneužívané,“ dodal pred časom trenčiansky sudca.⋌ (AL)