BECKOV. Po trojročnej rekonštrukcií sprístupnili zrekonštruované priestory Kúrie Ambrovec v Beckove. Návštevníkom v troch expozíciách predstaví život šľachty na Považí, miestneho rodáka Jozefa Miloslava Hurbana i archeologické nálezy z Beckovského hradu. Trenčianske múzeum do opráv investovalo viac ako stotisíc eur.
Lákadlom obce nie je len hrad
Beckov má slávnu históriu, svojho času patril k sídlam s najväčšou hustotou šľachtických a zemianskych rodín v Uhorsku, keďže sa pod hradným bralom usadila početná skupina utečencov po zabratí južného Uhorska Turkami. Históriu dokladá značný počet kúrii a honosných domov. Práve v jednej z nich sídli od 80. rokov minulého storočia expozícia Trenčianskeho múzea. Tá sa venuje histórií obce i osobnostiam, ktoré sa v nej narodili, či tu pôsobili.
„Objekt získalo v 80. rokoch múzeum, kedy tu aj otvorilo expozíciu, len tá sa za 30 rokov nezmenila, preto sme pristúpili k reinštalácií a rekonštrukcii,“ uviedol riaditeľ múzea Peter Martinisko. Ako priblížil, kúria prešla rozsiahlou rekonštrukciou interiéru, toaliet, podláh, stien, zabezpečovacích systémov a kúrenia. Zmenou prešli aj expozície. Na hornom poschodí budovy návštevníci nazrú do bývania šľachtickej rodiny.

„Zariadené je v štýle akoby z kúrie pred desiatimi minútami odišli jej obyvatelia. Sú tam predmety dennej potreby, je tam pracovňa, jedáleň a na stole máme dokonca prestreté,“ upozornil riaditeľ Trenčianskeho múzea. Medzi najzaujímavejšie vystavené predmety patrí reštaurovaná baroková posteľ z roku 1762.
„Táto expozícia prezentuje bytovú kultúru šľachtických rodín, ktoré mali svoje sídla v okolí. Podarilo sa nám vyzbierať veľa zbierkových predmetov, ktoré boli dlho v depozitároch a po reštaurovaní sme ich dostali do týchto priestorov,“ poznamenal historik Trenčianskeho múzea Vladimír Pinďák s tým, že zaujímavá je aj reinštalovaná expozícia venovaná Jozefovi Miloslavovi Hurbanovi i expozícia s archeologickými nálezmi z Beckovského hradu.
Opätovné otvorenie kúrie privítal aj starosta Beckova Daniel Hladký. „Som rád, že po dlhej dobe máme v Beckove turistom opäť čo nové ponúknuť. Ľudia sa na to už dlhšiu dobu pýtali a záujem bol veľký. Beckov nie je len hrad, ponúknuť má čo aj podhradie. Teší ma, že toto múzeum je v Beckove a je aj o našich rodákoch,“ povedal starosta obce.
V najbližších dňoch v obci pribudne aj pamätná tabuľa venovaná významného rodákovi, lekárovi a gynekológovi Jánovi Ambrovi. Ten je okrem iného známy aj ako autor prvej slovenskej učebnice pre pôrodné asistentky – babice, ktorá vyšla v roku 1873 v Skalici. Rodený Beckovčan písal aj do nemeckých, maďarských a slovenských rodín a odborných lekárskych časopisov.
Štát kúriu dostal darom
Poslednými majiteľmi kúrie zo 17. storočia bola rodina Ambrovcov. Kúria sa v roku 1974 dostala do rúk miestneho MNV darom od posledného potomka rodu Ambró, Zoltána.
Neskôr ho do správy získalo práve Trenčianske múzeum v Trenčíne, ktoré z dôvodu chátrania objektu pristúpilo ku komplexnej pamiatkovej obnove. Tá postupovala na etapy od roku 1979 do 1985, počas letnej sezóny 1988 tu sprístupnili prvú expozíciu týkajúcu sa dejín a významných osobností obce.
Ako informovala Radovana Keliarová z oddelenia marketingu Trenčianskeho múzea, vystavené tu boli nálezy z hradu, exponáty zo sakrálnych stavieb a poľnohospodárske nástroje. Vystavené exponáty v obnovených expozíciách si môžu návštevníci pozrieť od utorka do nedele medzi 9.00 až 17.00.