TRENČÍN. Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka (TNUNI) získala viac ako šesť miliónov eur na výskum. Peniaze využije na rozšírenie Centra pre testovanie kvality a diagnostiku materiálov, ktoré tu funguje už od roku 2015.
Jeho cieľom je napredovať v materiálovom výskume a zvýšiť spoluprácu medzi projektovými partnermi univerzity.
Nápady, ktoré ušetria prírodu i peniaze
Projekt v sebe združuje tri súčasti univerzity – Fakultu priemyselných technológií v Púchove, Fakultu špeciálnej techniky v Trenčíne a Centrum pre funkčné a povrchovo funkcionalizované sklá.

„Tieto súčasti zastrešujú portfólio materiálov od polymérov cez kovy až po keramiku a sklo. Úlohou nášho centra v rámci projektu je výskum v rámci nekovových anorganických materiálov, so zameraním na sklo a keramiku,“ priblížil prorektor pre vedu, výskum a medzinárodné vzťahy Dušan Galusek, ktorý je zároveň aj riaditeľom spomínaného centra.
V rámci projektu sa budú zameriavať na spracovanie a recykláciu odpadov aj zo sklárskeho priemyslu, ktoré má na Považí bohatú históriu. I keď sa o skle hovorí, že je stopercentne recyklovateľné, nie je to úplne pravda. Galusek argumentuje typmi skiel, ktoré sa bežne používajú v medicíne či v elektronike.
„Striekačky, ampulky, liekovky, tie sa recyklujú veľmi ťažko. Rovnako ako sklá s množstvom ťažkých kovov, ako napríklad monitory počítačov či staré televízory,“ uviedol.
Vedci budú hľadať možnosti, ako ich spracovať a ďalej využiť.