TRENČÍN. V ktorom rohu Štúrovho námestia sa nachádza synagóga? Aká bola úroveň vytriedenia komunálneho odpadu v Trenčíne za minulý rok? Koľko bočných kaplniek má piaristický Kostol sv. Františka Xaverského?
Aj na tieto otázky odpovedalo 25 súťažných tímov počas deviateho moderného mestského kvízu Oflajn, ktorý bol pre pandémiu vôbec prvýkrát online.
Celé štartovné venovali organizátori Trenčianskemu autistickému centru Pro Autis.
Výťažok poputuje do rekonštrukcie priestorov a vybavenia pre deti.
Kvíz láka mladých i starších
Podoba mestského kvízu Oflajn vznikla v hlave Ivana Ježíka a Lujzy Lehockej. Ako vysvetlili, svoj názov nesie kvôli tomu, že chceli ľudí primať stretávať a zabávať sa naživo na jednom mieste.
Pandémia však opätovnému stretnutiu stovke ľudí v Galérii Vážka zabránila, preto celý kvíz premiérovo presunuli do online sveta, kde prebiehal naživo streamovaním cez sociálnu sieť. Podľa Ježíka chceli týmto spôsobom prejaviť blízkosť a spolupatričnosť komunity.

„Samotná príprava kvízu bola veľmi podobná, výzvou to ale bolo zvládnuť po technickej stránke tak, aby sme vedeli strihať zábery, ľuďom na obraz premietať otázky, či aby sme sa naučili pracovať s vysielaním,“ priblížil s tým, že vysielanie vďaka viacčlenným súťažným tímom, i tým, ktorí nesúťažili, sledovalo dokopy vyše 200 ľudí, čím virtuálne prekročili kapacitné možnosti galérie, kde sa normálne stretávajú.
Tentoraz sa ale kvíz musel zaobísť bez blízkej interakcie ľudí.
„Veľkou časťou zábavy bežného Oflajnu je práve možnosť pozorovať tímy, ako sa prekrikujú, smejú a reagujú na správne či nesprávne zodpovedané odpovede. O toto sme ochudobnení, ale komunita je natoľko silná, že si vieme predstaviť, ako sa zabávali doma,“ povedala spoluorganizátorka a spolumoderátorka kvízu Lujza Lehocká.
Veľkou devízou Oflajnu podľa nej je aj fakt, že tu súťažia ľudia bez rozdielu veku, čo bol aj ich prvotný zámer. Do názvu kvízu však slovíčko ‘medzigeneračný‘ nevložili schválne.
„Snažili sme sa ho nastaviť tak, aby bol lákavý pre mladých, starších ľudí i rodiny, či už atraktívnymi vizuálmi, alebo štýlom otázok. Na naše prekvapenie sa to podarilo a súťažia aj moje pani učiteľky, spolužiaci a stretávajú sa tam aj starí rodičia. Koncepciou podujatia sa nám podarilo ich spojiť,“ poznamenala.
Podporiť chcú aj študentský časopis
Uplynulý kvíz sa líšil aj v tom, že mal pre súťažiace tímy nové pravidlá, napríklad nevyužívať pre správne zodpovedanie otázok internet a literatúru.

„Súťažiacim v jeho dodržiavaní úplne verím. Aj celá pointa kvízu nie je úplne v súťaživosti, ale aby sme sa stretli na jednom mieste, v jednom čase a boli spolu. A kto vyhrá, tak je to len bonus a nejde o niečo, za čím by ľudia šli za cenu zrady ideálov,“ uviedol Ivan Ježík. Pridanou hodnotou okrem vyššie spomenutého je najmä pomoc regionálnym neziskovým organizáciám a projektom. Tentokrát sa finančnej i propagačnej podpory dočkalo Trenčianske autistické centrum ProAutis.
„Ide občianske združenie, ktoré sa venuje ľuďom s autistickou poruchou a prevádzkuje materskú a základnú školu. Pointou nie je im len dať peniaze, ale ľudia z podporenej organizácie sa zúčastňujú podujatí a dávame im priestor, kde môžu nenásilným spôsobom spropagovať svoje občianske aktivity,“ zdôraznil.
Podľa riaditeľky Pro Autis Heleny Vlnkovej vyzbierané peniaze investujú do detí, či už na zväčšovanie priestorov, keďže počet detí narastá, či na dokúpenie lavíc, tabúľ, pomôcok, alebo pracovných zošitov.
„Tým, že autisti sú špecifickí a na dvoch autistov potrebujeme jedného zamestnanca, príjmy, ktoré máme od štátu, nám vykryjú ich platy. A na ostatné veci, ako napríklad na prerábky po našom uplynulom presťahovaní, si musíme prostriedky zháňať sami, napríklad cez projekty alebo nadácie,“ priblížila Vlnková.
Chýbajúce financie sa tak snažia získať cez každoročne organizovaný benefičný beh PRO AUTIS a benefičnú párty PRO AUTIS. Výťažok z nich putuje aj na rôzne činnosti a zážitky, ktoré môžu priaznivo vplývať na deti, napríklad na hipoterapiu.
„Z uplynulých kvízov sme podporili Trenčín na korze, Materské centrum Srdiečko, či chránenú dielňu Kaviareň Na Ceste. Suma sa dokopy môže pohybovať na úrovni asi 2500 až 3000 eur. Na najbližšom kvíze by sme chceli podporiť celoslovenský študentský časopis HMOTA, ktorý vznikol v Trenčíne,“ doplnil Ivan Ježík.
Jubilejný desiaty Oflajn je naplánovaný na 2. júna. Či sa podobne ako ten uplynulý uskutoční „len“ v online svete, ukáže budúcnosť a očakávané uvoľňovanie vládnych opatrení v súvislosti s bojom s nákazou Covid-19.