TRENČÍN. Pandémiou pozastavený turistický ruch už niekoľko týždňov naplno pociťujú aj hrady v našom regióne. Voľné dni ich zamestnanci využívajú najmä na údržbové a upratovacie práce.
I keď sa bez turistov môžu na národných kultúrnych pamiatkach venovať rozmanitým prácam, milovníkov histórie by už radi privítali späť. To sa nemusí stať realitou v najbližších týždňoch či mesiacoch.
Počas nich však hrady prichádzajú o tisíce až desaťtisíce eur z výberu vstupného, z ktorých časť investujú späť do svojej obnovy. Ohrozená môže byť aj zamestnanosť.
Strata môže byť v státisícoch eur
Aj jeden z najväčších slovenských hradov – Trenčiansky zíva v uplynulých týždňoch prázdnotou. V priestoroch bývalého sídla Matúša Čáka sa však dennodenne pohybuje asi desiatka zamestnancov Trenčianskeho múzea, ktorý hrad spravuje.

„Snažíme sa urobiť práce, ktoré sa nedajú zrealizovať za plnej prevádzky hradu. Upratujeme miestnosti, spratávame veci po akciách či opravách. Týka sa to aj vonkajších, aj vnútorných plôch, ktoré nie sú verejnosti prístupné,“ vysvetlil riaditeľ múzea Peter Martinisko.
Svoju pracovnú náplň musel pozmeniť aj hradný sprievodca Ján Žovinec, na hrade pracuje už desiatky rokov.