NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. V pondelok našli na poli v katastri obce Pobedim v okrese Nové Mesto nad Váhom uhynutú samicu orla kráľovského. Pravdepodobnou príčinou úhynu bola otrava jedom. Na sociálnej sieti o tom dnes informovala Ochrana dravcov na Slovensku (ODNS).
V blízkosti nálezu mŕtvej orlice sa našli aj pasce s jedom. Samica vzácneho orla nemala ani rok. Ochranári ju ešte ako mláďatko označili krúžkom 21. júna 2019 v obci Považský Inovec.
Na Slovensku hniezdi približne 75 až 85 párov orla kráľovského. Spoločenská hodnota jedinca je vyčíslená na 5 990 eur.

ODNS o náleze komunikuje so Štátnou ochranou prírody SR (ŠOP). Práve pracovníci ŠOP na miesto privolali políciu a podali trestné oznámenie. Členovia ODNS tvrdia, že hoci má jedinec orla kráľovského vyčíslenú peňažnú hodnotu, jeho skutočný prínos pre prírodu je nevyčísliteľný.
„Sú dôležitou súčasťou ekosystému, robia nám službu čistením krajiny od uhynutých či chorých živočíchov a živia sa druhmi považovanými za poľnohospodárskych škodcov. Niektorí ľudia, žiaľ, považujú dravce doslova za svojich nepriateľov a neprávom ich vinia napríklad z nepriaznivej situácie stavu drobnej poľovnej zveri," povedal Jozef Chavko z ODNS.
Podľa neho sa dravé vtáky často stávajú obeťami otrávených návnad či odstrelov.
Prípadným páchateľom trestného činu hrozí niekoľkoročné väzenie.

„Okrem orlice boli na mieste nájdené aj iné uhynuté živočíchy, ktoré mohli byť použité ako návnada, teda zdroj otravy. Toto je predmetom skúmania zo strany polície. Pracovníci ŠOP podali podnet pre podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania ochrany rastlín a živočíchov, možný je súbeh s trestným činom pytliactva pre nedovolený spôsob lovu,“ vysvetľuje Chavko.
Podľa ODNS bolo od roku 2018 na Slovensku zaznamenaných 42 prípadov nelegálnych aktivít, pri ktorých uhynulo spolu 152 vtákov. Ich spoločenská hodnota bola vyčíslená na viac než 240-tisíc eur.
Príčinou úmrtia bola v 76-ich percentách prípadov otrava, ďalších 12 percent usmrtil zásah strelnou zbraňou. Vo zvyšných 14-ich percentách prípadov sa nepodarilo preukázať presnú príčinu úmrtia vtákov.
Ako prevenciu proti nelegálnemu usmrcovaniu dravcov spustila ODNS v spolupráci s políciou projekt Life PannonEagle. V rámci projektu spoločne vykonávajú preventívne kontroly v hniezdnych a lovných teritóriách vzácnych vtákov, medzi ktoré patria napríklad sokol rároh, haja červená, orliak morský či orol kráľovský.
Policajti pri obhliadkach používajú aj dva psy, ktoré boli špeciálne vycvičené na na vyhľadávanie nastražených pascí s otravou pre dravce. Pri monitoringu využívajú polícia a ODNS aj najmodernejšie technologické vybavenie, napríklad drony.