Šírenie nového koronavírusu a opatrenia, ktoré s tým súvisia, zasiahli všetky oblasti života. Ako prvé slovenská vláda zrušila všetky kultúrne a športové podujatia.
Pre ľudí, ktorí podnikajú práve v oblasti kultúry, môžu mať tieto opatrenia v budúcnosti veľmi negatívne, u niekoho až likvidačné následky.
Ako sa so situáciou vyrovnávajú v Trenčíne, sme sa rozprávali s Branislavom Hollým, šéfom združenia Lampart, ktoré stojí za Artkinom Metro a Kamilom Bystrickým, šéfom občianskeho združenia Kolomaž, ktoré prevádzkuje Klub Lúč.
Ako vnímate súčasnú situáciu, čo to pre vás a váš kultúrny priestor znamená?
Branislav Hollý: Ocitli sme sa vo veľmi vážnej situácii, ktorú sme doteraz nezažili. Určite ju netreba podceňovať. Pozorne ju sledujeme od jej začiatku a všetky naše kroky komunikujeme s odborníkmi pre danú oblasť. Od minulého pondelka sme z preventívnych dôvodov zavreli ArtKino Metro.
Zatvorené je zatiaľ do konca marca. Čo bude ďalej, v túto chvíľu naozaj nevieme. Predpokladáme však, že štát rozhodne o predĺžení zákazu verejných podujatí a bude trvať podstatne dlhšie. V tomto prípade začne náročný boj o prežitie.
Kamil Bystrický: V ťažkých situáciách si vždy spomeniem na Jana Wericha a jeho povestné: „Keď nejde o život, ide o hovno“. Žiaľ, mám pocit, že tentokrát ide o život. A pritom nemyslím len na strach zo smrti, ale na to, že už život nebude nikdy ako predtým.

Budem veriť, že si ľudia začnú podávať ruky čo najskôr a nebudú sa strániť samých seba. V tomto kontexte je pre mňa otázka fungovania kultúrneho centra Klub Lúč až na druhom mieste. Ale, pochopiteľne, máme zatvorené až do odvolania.
Čo všetko ste zatiaľ museli zrušiť, obmedziť alebo preložiť?
B. H.: Okrem marcového programu kina sme museli zrušiť aj iné externe pripravované podujatia. Minulú nedeľu sme mali otvoriť Sieň slávy trenčianskeho hokeja, o tri dni neskôr mal v Metre prebehnúť medzinárodný filmový festival FEBIOFEST, koncom marca prehliadka francúzskych filmov CREME DE LA CREME. Tretí májový týždeň mal poprvýkrát na trenčianskom námestí prebehnúť nový festival FILM SQUARE. Ak nám to situácia dovolí, radi by sme tieto podujatia realizovali v náhradných termínoch.
K. B.: Aktuálne máme zrušených 23 podujatí, divadlá pre deti, pre dospelých, hudobné koncerty, diskusie. A nie som si istý, či dokončíme sezónu (do konca júna), ak nie, bude tých podujatí rádovo v desiatkach viac.
V prípade dlhšieho výpadku, mohla by byť vaša činnosť nejakým spôsobom ohrozená?
B. H.: Boj o prežitie bude veľmi náročný. Všetko závisí aj od toho, ako sa k situácii v kultúre postaví štát, ale aj Európska únia. Obávam sa, že každoročné kritériá potrebné pre podporu kín zo siete EUROPA CINEMAS sa nám, vzhľadom na situáciu, nepodarí naplniť. Ak nám nikto nepodá pomocnú ruku, situácia väčšiny kultúrnych organizácii môže byť finančne neriešiteľná.
K. B.: Samozrejme. Momentálne prebieha komunikácia v rámci nezávislých kultúrnych centier Anténa na Slovensku, ktorej je aj Klub Lúč členom o tom, aké kroky smerom k ministerstvu kultúry a samosprávam podnikneme.
Dokážte prípade vyčísliť finančné straty?
B. H: Straty sa rátajú vždy až na konci. Obávam sa, že zatiaľ sme stále iba na začiatku a netušíme, čo nás v najbližších týždňoch a mesiacoch čaká.
K. B.: V aktuálnej situácii, keďže nevieme, dokedy budeme zavretí, nie. Odhadom sa to však môže pohybovať na úrovni 15-tisíc eur.
Bývalá ministerka kultúry Laššáková povedala, že časť organizátorov kultúrnych podujatí a umeleckých scén môže situáciu riešiť aj prostredníctvom poistenia. Je to aj váš prípad?

B. H.: Pani Laššáková sa nikdy nemala stať ministerkou kultúry. Toto jej vyjadrenie iba podčiarkuje jej nekompetentnosť. Naše kino má rovnako ako mnohé kultúrne inštitúcie zmluvne poistenú techniku a priestory pre prípad požiaru, živelnej pohromy či krádeže.
Investovali sme do nich veľmi vysoké čiastky z rozličných grantov, pri ktorých bolo poistenie povinnou súčasťou zmluvy. Zmluva nás zaväzuje tieto zariadenia využívať za prísnych podmienok minimálne 5 rokov. Nepoznám na našom malom slovenskom kultúrnom piesočku nikoho, kto by mal poistenie pre situáciu, ktorú práve prežívame. Často nám chýbajú prostriedky na základné veci potrebné pre našu činnosť.
K. B.: Nie.
Je nejaký spôsob, ako by vám mohli ľudia pomôcť prekonať tieto straty?
K. B.: – Neplánujeme žiadne nové aktivity na získanie finančných prostriedkov priamo od občanov. Samozrejme, ako každý rok, nám však firmy a zamestnanci, podnikatelia, môžu pomôcť darovaním 2 percent z daní.
Aktuálne rôzni umelci ponúkajú predstavenia prostredníctvom internetu – živé online prenosy koncertov, divadiel. Pripravujete niečo podobné aj vy?
B. H.: Nad niečím podobným v prípade kina zatiaľ neuvažujeme. Pri distribúcii filmov existuje množstvo platforiem, ako si film pozrieť doma. Tie ale samotným kinám veľmi nepomáhajú.
V prípade, že sa nám na jeseň, po znovuotvorení Posádkového klubu, nepodarí obnoviť činnosť Virtuálneho divadla, nevylučujem variant, že by Virtuálne divadlo Trenčín mohlo dostať ďalší aktuálny rozmer.
K. B.: Divadlo je živé umenie, tak isto hudobné koncerty a iné scénické žánre, takže pre mňa osobne je trošku problematické „premiestniť“ kultúrne podujatia na internet. Nebránim sa však tvorbe nových formátov, ktoré sú živé priamo na obrazovke, krátke inscenované videá, klipy, koláže a pod. Momentálne sa touto témou zaoberáme.