Rodičia sa musia o koronavíruse s deťmi rozprávať, nesmú ale vyvolať paniku, hovorí klinický psychológ

Podľa Tomáša Divékyho sa fyzická izolácia ľudí nemôže rovnať psychickej izolácií. Rozprávajte sa, četujte, telefonujte, radí.

Klinický psychológ a psychoterapeut Tomáš Divéky.Klinický psychológ a psychoterapeut Tomáš Divéky. (Zdroj: archív T.D.)

Všetky texty o novom koronavíruse budú na MYregiony.sk odomknuté a prístupné pre každého, považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného.

Šírenie nového koronavírusu, nárast počtu nakazených i domáca karanténa predstavujú pre mnohých veľkú záťaž na psychiku. Ako sa môžu ľudia vnútorne obrniť voči nepríjemnej realite a udržať si pozitívne myslenie počas ťažkých dní? Aj na to nám odpovedal klinický psychológ a psychoterapeut Tomáš Divéky.

SkryťVypnúť reklamu

Opatrenia vlády primäli mnohých zamestnávateľov nechať doma svojich zamestnancov. Voľno majú aj deti a študenti. Ako sa majú ľudia vyrovnať tejto novej situácii?

Rodiny zostali izolované od iných rodín, svojich známych, priateľov a niektorí ľudia aj od kolegov. Fyzická izolácia sa však nesmie rovnať psychickej izolácii. Aj v rámci karanténnych opatrení by sme sa mali pokúsiť využiť všetky možné telekomunikačné prostriedky, ako sú napríklad sociálne siete, či aplikácie na četovanie. Ľudia sa nesmú uzavrieť do seba samých. Nemusia sa báť hovoriť o svojich pocitoch, prípadných obavách, strachu. K vyhýbaniu sa psychickej izolácii patrí tiež možnosť zdieľať s druhými zážitky bežného dňa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mnohé rodiny sú zrazu spolu, a na dlhší čas, čo sa za normálnych okolností nestáva často. Môže takáto situácia ‘rozlietané‘ rodiny stmeliť?

SkryťVypnúť reklamu

Bude to veľmi individuálne, ale skôr ich to môže stmeliť, ako rozdeliť. Dôvod je taký, že ich spojenie zapríčinil spoločný menovateľ, ktorým je hrozba nákazy. Rodiny majú hlavnú, spoločnú tému debát. Tento čas môžu využiť na to, aby boli spolu viac a aby zdieľali svoje pocity. Aby sa rozprávali o predstavách o tom, čo bude. Rodinní príslušníci by sa nemali báť plánovať, aj keď je pravdou, že ťažko povedať, čo bude zajtra. Stmeľujúce by pre rodiny mal byť konkrétny, vytýčený plán. Nielen v rámci pozitívnych vecí, ale aj tých negatívnych. Napríklad – čo budeme robiť, ak budú opatrenia štátu ešte reštriktívnejšie? Čo urobíme, pokiaľ sa niekto z našich blízkych nakazí? Dôležité je zároveň čas v rodine využiť na to, aby sme sa jeden o druhého zaujímali viac ako doteraz.

SkryťVypnúť reklamu

Rodičia by mali vážnosť situácie vysvetliť aj svojim deťom.

Určite. Deti musia vedieť o tom, čo sa deje vonku, a to najmä tie staršie. Základ je vysvetliť im, prečo sú zrazu mama, otec a súrodenci spolu doma a prečo teraz nemusia chodiť do školy a škôlky. Je dôležité, aby rodičia dávkovali informácie v zrozumiteľnej miere, aby v deťoch nevyvolali paniku.

Ľudstvo sa s podobne nebezpečnou vírusovou hrozbou nestretlo asi sto rokov. Aké zmeny v ľudskom správaní môže takáto udalosť priniesť?

V prvom rade odhalí charaktery každého z nás. Odhalí, či sme humanisti a či sme schopní byť voči druhým slušní a ohľaduplní. Do značnej miery odhalí aj to, ako by sme sa správali v čase, kedy by nás postihla ešte horšia nákaza, ako je tá súčasná. Už teraz koronavírus rozlišuje ľudí na tých, ktorí prijali pravidlá a opatrenia a postavili sa im čelom, a na tých, ktorý sú nezodpovední k sebe, aj k svojmu okoliu. Nemyslím si však, že ľudstvo bude opatrnejšie. Rovnako si nemyslím, že si zrazu každý na svete povie: odteraz nebudem robiť toto alebo nebudem jesť tamto. Svet sa postupne vráti do starých koľají a na súčasné obdobie sa bude len spomínať.

Už teraz však niektorí klamú o mieste svojho uplynulého pobytu.

Niektorí si uvedomujú, že to, čo robia, robia pre svoju budúcnosť. Iní zas nie. Ak sa teraz poniektorí správajú nezodpovedne, nedokážu hovoriť pravdu, či nedokážu byť istý čas zatvorený doma, niečo je u nich zle. Každý by si mal spraviť vnútornú inventúru morálnych zásad. Odopretie si niektorých túžob či potrieb musí zvíťaziť nad ich aktuálnym uspokojením. Pozerajme sa pred seba a povedzme si – chvíľku vyčkám a v budúcnosti si to vynahradím.

V klbku negatív vyplývajúcich z rozširovania nákazy je možné nájsť pozitívum v podobe snahy ľudí o väčšiu hygienu. Nie u každého Slováka je zvykom pravidelne si umývať ruky, či si ich pred konzumáciou jedla vonku vydezinfikovať antibakteriálnym gélom. Myslíte si, že ľudia začnú viac dbať aj na tento aspekt?

Uvidíme, ako k tomu pristúpia. Z optimistickejšieho pohľadu verím, že mnohých to môže v hygiene posunúť, a to nielen v osobnej, ale aj hygiene domácnosti, či čo sa týka zásob dezinfekčných prostriedkov. Ľudia si možno vytvoria nové vzorce správania v rodine, nové návyky a začnú na to dbať. Nevieme však, či a ako dlho im to vydrží. Pamäťová stopa ľudí je ale veľmi krátka. Aj keď v súčasnosti prežívame ťažké časy a veci sú na spadnutie, rokmi ľudia začnú zabúdať. Preto je dôležité o rizikách, hrozbách a dôsledkoch hovoriť s deťmi, ako s budúcimi nositeľmi múdrosti a informácií. Musíme im vštepovať napríklad aj to, prečo je dôležité si často umývať ruky. Apeloval by som preto na učiteľov, aby po návrate detí do škôl udržiavali hygienické povedomie, aby o tom na školách rozprávali. Deti by medzi spolužiakmi mohli prezradiť či a ako sa zmenili ich hygienické návyky počas uzatvorenia školských zariadení.

Ako vnímajú súčasný stav pacienti s psychickými ochoreniami? Myslíte, že ich v ambulanciách po upokojení situácie bude pribúdať?

Pacienti psychickými ochoreniami vnímajú aktuálny stav veľmi citlivo a mnoho z nich môže prežívať rádovo ťažšie pocity neistoty, ako ľudia, ktorí sú psychicky zdraví. Ako rizikových vnímam pacientov, ktorí trpia rôznymi formami bludov, ďalej pacientov s depresiou a pacientov s obsedantne - kompulzívnou poruchou, najmä tých, ktorí majú strach celkovo z nákazy, aj mimo prítomnosti koronavírusu. Či po ústupe koronavírusu viac ľudí vyhľadá psychologickú alebo psychiatrickú pomoc zrejme asi najviac ukáže čas a celkovo následky, s ktorými sa v krajine budeme musieť vyrovnať. Určite si viem predstaviť, že téma a dopady koronavírusu môžu v budúcnosti rezonovať v niektorých ľuďoch tak, že vyhľadajú psychologickú pomoc. Myslím si, že je potrebné zobrať do úvahy, v prípade veľmi nepriaznivého priebehu nákazy, že bude možno aj v nemocniciach potrebné vytvoriť linky psychologickej pomoci, kde budú môcť psychológovia poskytovať aspoň krízovú intervenciu alebo podpornú terapiu.

Aké odporúčania môžete dať ľuďom, na ktorých dopadá váha informácií, aby si aj v neľahkých časoch udržali zdravú a pozitívnu myseľ?

Predovšetkým robiť maximum čo sa dá v zmysle ochranných opatrení. Myslím si, že aktuálne je potrebné pristúpiť k životu racionálne a pragmaticky, predstava raz bude dobre, by teraz mala ustúpiť skôr tomu, čo všetko robím pre ochranu seba aj druhých, ako môžem byť prípadne nápomocný, tak ako to vidíme na skvelom príklade pomoci seniorom zo strany mladých ľudí. Práve uvedomenie si, že sa snažíme pre svoje zdravie a zdravie nielen svojich blízkych, ale aj ľudí okolo nás robiť maximum čo môžeme, nám môže pomôcť zachovať si zdravý náhľad na to, čo sa deje okolo nás a snáď tieto náročné časy prežiť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 59 056
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 100
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 674
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 443
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 869
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 154
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 920
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 148
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 93 360
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 042
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 496
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 818
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 230
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 866
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 206
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 749
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Veľkonočné sviatky sa nezadržateľne blížia a s nimi aj túžba po typických pokrmoch cez sladkého baránka, koláčiky, až po slané pochutiny.


Hasiči zasahujú pri lesnom požiari nad bratislavskou Račou.

Pri požiari strechy rodinného domu v Brestovci, ktorý sa stal v noci zo soboty na nedeľu, sa zranila jedna osoba.


TASR
ilustračné foto

Na hraničnom priechode s Českou republikou Drietoma - Starý Hrozenkov je pre opatrenia proti šíreniu slintačky a krívačky asi trojkilometrová kolóna.


TASR
Ilustračné foto.

Nácvik činnosti zásahu pri likvidácii požiaru ubytovacieho zariadenia bolo hlavným cieľom víkendového taktického cvičenia profesionálnych a dobrovoľných hasičov z okresov Ilava a Trenčín v Nemšovej.


TASR
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 93 360
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 042
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 496
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 818
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 230
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 866
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 206
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 749
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu