Gymnaziálny maturant Marek Mach (18) zo Senice založil pred štyrmi rokmi ako pätnásťročný študent iniciatívu Mladí proti fašizmu. Niektoré jeho príspevky dosiahli na webe až 180-tisíc pozretí. Na web prispieva článkami nielen z oblasti histórie, ale píše aj o súčasných extrémistických silách na Slovensku. Dal si ambiciózny cieľ. Chce osloviť dva milióny ľudí a vytvoriť knižnicu výpovedí obetí totalitných režimov na Slovensku.
Marek, čo vás už na základnej škole naštartovalo začať poukazovať na extrémizmus v politike?
Bolo to po voľbách v marci 2016. Uvedomil som si, že extrémisti sa dostali do parlamentu z veľkej časti najmä kvôli podpore mladých ľudí. Chcel som s tým niečo spraviť. Onedlho vznikla z mojej aktivity iniciatíva Mladí proti fašizmu, ktorá má byť odpoveďou na pravicový a tiež ľavicový extrémizmus. Reagoval som tak na situáciu v našej krajine. Vždy ma zaujímala politika a história. Predovšetkým história 20. storočia. Toto bol tiež základ, z ktorého sa neskôr všetko vo mne začalo vyvíjať.
Čo sa vám začalo vybavovať, keď ste počuli o fašizme?
Katastrofálny režim, ktorý ľuďom berie základné práva a slobody. Po štvorročnej existencii tejto iniciatívy som si v témach ohľadom fašizmu a mojich aktivít ohľadom tejto skutočnosti začal podstatne viac veriť. Cítim, že to, čo robím, má do veľkej miery zmysel. Som rád, že aj zo strany mladých cítim podporu.

17. novembra 2016 ste napokon ako prvák Gymnázia Ladislava Novomeského v Senici založili projekt Mladí proti fašizmu.
Projekt vznikol na výročie Nežnej revolúcie. Jeho cieľom je približovať najmä mladým ľuďom hrôzy totalitných režimov, extrémizmu a nenávisti, ktoré sú často založené okrem iného na nadradenosti jednej rasy. Snažím sa iniciatívou upozorniť na potrebu zachovania slobody a demokracie a ich nenahraditeľnosť v spoločnosti.
Aká je situácia v generácii mladých ľudí a študentov v súčasnosti?