NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Aktuálnu expozíciu Podjavorinského múzea zostavenú z archeologickej zbierky Trenčianskeho múzea v Trenčíne môžete vidieť od 13. februára do 10. mája.
Doba kamenná i doba bronzová
„Výstava predstavuje prvé nálezy z neďalekej Bošáce z polohy Pohančeniščia z obdobia eneolitu. Druhá časť výstavy je zameraná na lužickú kultúru počas doby bronzovej z oblasti Nového Mesta nad Váhom,“ uviedla archeologička Patrícia Maňáková.
Prostredníctvom eneolitu si „zacestujete“ do dôb 4000 rokov až 2000 rokov pred naším letopočtom, v dobre bronzovej si zaspomínate na predkov, ktorí žili v období 2000 až 700 rokov pred naším letopočtom. Napriek tomu, že žili v jednoduchých pomeroch pred tisíckami rokov, ich ruky boli veľmi šikovné.

Keramiku zdobili ostrým hrotom
Zaniknuté sídliská bošáckej skupiny sa nachádzajú na miernych svahoch alebo vyvýšeninách v Ivanovciach či v Podolí. Práve tu pred takmer 60 rokmi boli v priebehu dvoch mesiacov odkryté a preskúmané kompletné opevnenia sídlisk.
„Na výstave predstavujeme aj črpáky s pásikovým uchom, ktoré mohli slúžiť na naberanie alebo priamu konzumáciu tekutín. Misy, amfory, zásobnice, džbány i šálky boli objavené v týchto lokalitách v roku 1963 počas archeologického výskumu, ktorý viedla Viera Němejcová-Pavúková,“ pokračovala kurátorka výstavy Maňáková.

Keramika objavená v Podolí bola zdobená vtláčanou alebo plastickou podobou. Na predmetoch sa objavuje brázdený vpich. „Ten sa vytváral nástrojom, ktorý mal hrot v tvare trojuholníka,“ upresnila.