Je autorom sošky muž, žena či dokonca dieťa? Aj takéto otázky opantávajú historikov od nálezu sošky Věstonickej venuše. Antropológ Miroslav Králík z Masarykovej univerzity (nar. 1973) patrí k tým šťastlivcom, ktorý originál Věstonickej venuše držal v rukách opakovane. Zaoberal sa okrem iného odtlačkom prsta, ktorý na chrbte sošky vymodelovanej z jemnej hliny zanechalo ešte pred vypálením približne jedenásťročné dieťa. Nám univerzitný profesor poskytol zaujímavý rozhovor.
Približný vek dieťaťa, ktoré sa ako jedno z posledných dotklo čerstvo vymodelovanej sošky Věstonickej venuše, sa odhaduje približne na desať – jedenásť rokov. Je možné, aby takéto dieťa vytvorilo pred vyše 25 000 rokmi z hliny takúto sošku?
Priemerné desaťročné dieťa nie, nadané áno. Poznám deväť – desaťročných výtvarníkov, ktorí modelujú veci, ktoré by nezvládla väčšina dospelých. Nikto by nespoznal, že to modelovalo dieťa. Ľudia sú v schopnostiach veľmi rôzni. V tomto konkrétnom prípade je ale dôležitejšie, či má také dieťa intenciu tento konkrétny motív vôbec modelovať, aj keby na to schopnosti malo.

Narážate na motív sexuality a plodnosti, s ktorým je soška spájaná?
Je to motív pravdepodobne so sexuálnym, reproduk-čným a cez to asi nejako spirituálnym motívom. Predpubertálne dieťa nemá ani kognitívnu – poznávaciu, intelektuálnu a religióznu mohutnosť, ani potrebu a popud niečo takéto modelovať. Pubescent či adolescent so vzrastajúcou hladinou pohlavných hormónov asi už áno. Väčšinu javov v paleolite je možné interpretovať ľudskou životnou históriou, biologickými zmenami, s tým spojenými prechodovými rituálmi, reprodukciou, hormónmi.