DOLNÍ VĚSTONICE, PAVLOV, NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Věstonická venuša. Archeo-logický fenomén, ktorý opantal archeológov a priaznivcov histórie na celej planéte. Najstaršia keramická soška na svete z vypálenej hliny, ktorú pred 26 000 – 29 000 rokmi vytvoril neznámy lovec mamutov. Čím ďalej sa viac uvažuje nad tým, že autorkou sošky z pálenej hliny mohla byť aj žena.
A navyše, na chrbte vľavo vedľa chrbtice sa našiel malý odtlačok prsta, ktorý patrí dieťaťu s odhadovaným vekom desať až jedenásť rokov. 13. júl 1925 sa navždy zapísal do dejín svetovej archeológie.
Vypálená soška z éry lovcov mamutov
Fascinujúci pocit. Prechádzate sa medzi obcami Pavlov a Dolní Věstonice a dýcha na vás neskutočne stará história. Neuveriteľným spôsobom dochované civilizačné centrum, doslova raj pre archeológov, kde pred 20 – 30-tisícami rokov žili v ére lovcov mamutov v dobe kamennej naši pradávni predkovia.

A tu, niekde pod Pavlovskými vrchmi, sa objavil neznámy tvorca či tvorkyňa najstaršej keramickej sošky vyrobenej a neskôr vypálenej z jemnej hliny. Hoci už pred ním sa neznámi tvorcovia venovali vyrezávaniu ľudských postáv či podobizní zvierat, všetci na svoju tvorbu používali kosti či opracovávali kamene rôznej veľkosti.
Tentokrát neznámy umelec zaryl do jemnej sprašovitej hliny svojimi prstami a precízne vytvoril sošku ženy presýtenú sexuálnymi symbolmi.
Nemohol ani tušiť, čo všetko svojím nápadom hlinenú sošku vypáliť v ohni spôsobí. Jeho alebo možno aj jej soška rozlomená na dva kusy ležala nepohnute pod nánosmi hliny, prepálenej spraše, popolom a uhlíkmi vo zvyškoch pravekého ohniska takmer tridsaťtisíc rokov.

Vďaka tímu profesora Karla Absolona sa po dlhých desaťtisíckach rokov stáva výtvor navždy nepoznaného umelca prvopočiatkom keramiky na našej planéte.
Prevozy Věstonickej venuše sprevádzajú samopalníci
Tak, ako dnes už pravdepodobne nikto nezistí, či Věstonickú venušu vymodeloval praveký lovec mamutov alebo žena, či dokonca dieťa, môžeme sa iba domnievať o poslaní tejto magickej sošky.