NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Hoci v ich vytvorenom počte nie je slovenským rekordérom, poštové známky navrhnuté v jeho ateliéri obleteli na listoch či pohľadniciach doslova celý svet.
Jeho skokana na lyžiach zo zimnej olympiády v Lillehammeri (1994), volejbalistu zo Svetovej volejbalovej federácie (1995), prvého olympijského medailistu z olympijských hier 1896 Alojza Szokola (1996) či portrét prvého slovenského kozmonauta Ivana Bellu v spojení s kozmickou loďou (1999) poznajú filatelisti i bežní ľudia na celom svete.
Pri pohľade na tieto poštové známky vám doteraz zrejme ani nenapadlo, že za ich vznikom stojí Novomešťan žijúci v súčasnosti v Bratislave. Jeho diela si do 28. februára môžete prezrieť v rámci aktuálnej výstavy v mestskom kultúrnom stredisku.

Ako sa knižný ilustrátor dostane k tvorbe poštových známok? Je to veľký výtvarný rozdiel?
V mojom prípade nie je medzi tvorbou ilustrátora a tvorbou známok veľký rozdiel. Je to podobná disciplína, ako keď človek ilustruje daný titul a keď má vytvoriť výtvarný návrh k danej známke. Podstata naplnenia diela nejakou výtvarnou formou je takmer totožná. Známka má ale špecifiká. Je tam nominálna hodnota známky, prípadne pomenovanie známky. A, samozrejme, názov krajiny.
Poštové známky sú väčšinou veľmi malé. Aký je vlastne pôvodný výtvarný formát?
Je na to predpis. Pôvodný návrh sa tvorí vždy v šesťnásobnom zväčšení. Je to taký sympatický formát.

Vašou prvou známkou bol skokan na lyžiach vydaný k XVII. Zimným olympijským hrám v Lillehammeri v roku 1994. Zimných športov je ale veľa. Mali ste voľnú ruku pri výbere športu?
Prvé známkové pokusy som robil ešte v ére spoločného Československa, na svätca Nepomuckého. Ale tá nikdy nevyšla. Toto bola prvá slovenská poštová známka, ktorú som vytvoril. Mal som pri výbere voľnú ruku. Dostal som iba rozmer známky, v ktorom som sa musel udržať. Zimnú olympiádu som spojil so skokanom na lyžiach zachyteného vo fáze letu. Kompozícia sa stretla s výborným ohlasom. Známka vyšla v nominálnej hodnote 2 Sk. Tým sa spustila moja spolupráca pri vzniku známok.