Bolo to neuveriteľné obdobie. Koncom roka 1989 u nás definitívne padol totalitný režim. Vtedajšiu Slovenskú národnú radu však aj na začiatku roku 1990 ovládali takmer na sto percent ešte v roku 1986 zvolení komunisti.
Hoci predseda SNR Viliam Šalgovič (KSS) prišiel o funkciu už 30. novembra 1989, nahradil ho v tento deň v tejto funkcii budúci slovenský prezident Rudolf Schuster (tiež KSS).
Prvé demokratické voľby boli vypísané až na termín 8. – 9. júna 1990, a tak počas prvých piatich mesiacov roku 1990 bolo treba vykonať radikálne zmeny. Do Slovenskej národnej rady sa napokon kooptáciou 9. februára 1990 dostalo na poslanecké miesta množstvo nových ľudí. Z noci na ráno sa stali poslancami na necelé štyri mesiace. Ich mandát bol ukončený voľbami v júni 1990.

Autentické informácie nám o tomto období poskytol Novomešťan Lubomír Hausdorf (VPN), ktorý sa práve na tieto štyri mesiace ako jeden z dvojice ľudí z nášho regiónu do slovenského parlamentu dostal. Stal sa spolutvorcom obrovským zmien v našej spoločnosti.
Socialistický režim bol v roku 1989 porazený, komunisti v Slovenskej národnej rade však aj na začiatku roku 1990 sedeli takmer na všetkých stoličkách. Čo ste podnikli?
Po zmenách vo vedení štátu a celej spoločnosti v novembri 1989 a začiatkom roka 1990 bolo potrebné spoločenské zmeny zakotviť aj legislatívne pomocou ďalších nadväzujúcich zákonov. Federálne zhromaždenie, ČNR a SNR boli zložené temer výlučne z členov komunistickej strany. Po zmene ústavy z 29. novembra 1989 bolo potrebné zosúladiť aj ich zloženie tak, aby zodpovedalo skutočnému stavu spoločnosti.

Preto bola medzi komunistami, Občianskym fórom a VPN ich rekonštrukcia na najvyššej úrovni dohodnutá medzi vedením. Na Slovensku sa uskutočnila dohoda medzi VPN a KSS na rekonštrukcii orgánov štátnej moci.
Ako sa to v našom regióne prejavilo?