TRENČÍN. Študenti Gymnázia Ľudovíta Štúra v Trenčíne dnes volili v simulovaných parlamentných voľbách.
Do študentských volieb sa mohol zapojiť každý žiak starší ako 15 rokov. Cieľom aktivity skupiny gymnazistov bolo dať mladým ľuďom priestor vyjadriť vlastný politický názor.
Neplnoletí ‘voliči‘ si skúsenosť pochvaľovali, priznali však aj nervozitu. Účasť študentov bola dobrovoľná.
Mladých politici nepočúvajú
Myšlienka zorganizovať simulované voľby sa zrodila v hlavách redaktorov školského časopisu Veget pri premýšľaní nad titulnou stranou nadchádzajúceho čísla.
Voľby pripravili v spolupráci s miestnou študentskou radou za asi dva týždne.
„Prídu, predstavia sa alebo ukážu občiansky preukaz. Potom im dáme volebný lístok, vysvetlíme im ako majú krúžkovať, koľko krúžkov môžu mať a pošleme ich za plentu. Musia dodržiavať rovnaké pravidlá, ako pri oficiálnych voľbách,“ priblížil priebeh Robert Jurenka, predseda volebnej komisie a študent štvrtého ročníka.
Výsledky študentských volieb (5. februára)
Volieb sa zúčastnilo 432 zo 745 (57,99 percent) oprávnených voličov (teda tých, ktorí dosiahli minimálny vek 15 rokov.
Počet platných odovzdaných hlasovacích lístkov: 422.
Študenti Gymnázia Ľudovíta Štúra by do parlamentu poslali päť strán, a to:
Koalícia Progresívne Slovensko a Spolu – občianska demokracia: 50,24 percent (212 hlasov);
OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) NOVA, Kresťanská únia (KÚ), ZMENA ZDOLA: 12,09 percent (51 hlasov);
Sloboda a Solidarita: 11,61 percent (49 hlasov);
ZA ĽUDÍ: 6,40 percent (27 hlasov);
SME RODINA: 5,92 percent (25 hlasov).
Do parlamentu by sa nedostala aktuálne opozičná strana Kotlebovci-Ľudová strana Naše Slovensko: 3,32 percent, rovnako ani koaličný SMER – sociálna demokracia: 2,84 percent.
Simulované voľby majú podľa neho význam ako pre starších, tak pre mladších študentov, ktorí nemajú úplnú predstavu, ako sa vo volebnej miestnosti správať.
Študentské voľby pozitívne vníma aj 17-ročná Aneta. „Chcela som vyjadriť svoj názor, keďže vidím, čo sa deje na Slovensku. Aj študenti majú názory na aktuálne dianie,“ povedala gymnazistka. Ako upozornila, nemyslí si, že postoje mladých ľudí niekto z politikov počúva.

Po odvolení mala príjemný pocit. „Mala som trošku trému, že urobím nejakú chybu. Je to ale dobrý pocit, cítim sa ako plnohodnotný občan Slovenskej republiky,“ usmievala sa po odchode z volebnej miestnosti.
Rovnako aj 17-ročná Viktória si uvedomuje dôležitosť volieb.
„Aj keď ešte nemám právo voliť, chcela som to vyskúšať a začala som trošku inak premýšľať. Nie je to o tom, že si len tak niekoho zvolíme, ale o tom, aby pre prosperitu štátu niečo spravil,“ myslí si. Ako priznala, priebeh nadchádzajúcich parlamentných volieb bude pozorne sledovať z pohodlia domova.
K volebným urnám však o tri týždne pristúpi štvrtáčka Lucia. Tá už volila vo vlaňajších prezidentských voľbách i vo voľbách do Európskeho parlamentu.
„Chcem sa vyjadriť. Nechcem byť len tá, čo nadáva, pretože sa mi niečo nepáči a nič nerobiť. Politické dianie síce sledujem, ale nie až tak veľmi, lebo sa väčšinou nahnevám,“ priznala gymnazistka.
Pedagogický dozor nad simulovanými voľbami držala Denisa Bilíková. Aktivitu žiakov i záujem študentských voličov ju potešil.
„V prvom rade sme chceli, aby si študenti na vlastnej koži vyskúšali, ako voľby prebiehajú. Aby sa vedeli rozhodnúť, akú stranu, prípadne kandidátov zvoliť. V neposlednom rade sme chceli vedieť aj to, ako by našli žiaci volili,“ skonštatovala pedagogička s tým, že po voľbách všetky hlasy spočítali dvakrát, vrátane preferenčných hlasov kandidátov.
Neplnoletí sa môžu angažovať aj ako nevoliči
Politológ Pavol Struhár z Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka považuje simulované voľby študentmi za dobrý nápad.
„Dôležité je najmä to, že mladí ľudia sa zaoberajú politikou, či už si vytvoria pevný postoj alebo nie. Prejavy a konkrétne rozhodnutia politikov totiž ovplyvňujú aj ich,“ upozornil. Simulované voľby podľa jeho slov ponúkajú študentom možnosť sa politicky a občiansky angažovať, ako príležitosť politicky sa vzdelávať.
„Výsledok voľby, hoci nereprezentuje všetkých mladých na Slovensku, je užitočný aj preto, aby sme vedeli, ako rozmýšľajú mladí ľudia a nepriamo zisťovali, čo ich trápi a čo je pre nich dôležité,“ uviedol politológ.
Ako podotkol, možnosť zúčastniť sa simulovaných volieb ich v budúcnosti môže priviesť k väčšej angažovanosti aj inými formami, kde nie je prekážkou ani ich vek, príkladom môže byť petícia.

- Najnovšie správy o parlamentných voľbách 2020
- Aktuálne preferencie politických strán
- Všetky informácie o voľbách do NR SR 2020
- Výsledky parlamentných volieb z roku 2016