TRENČÍN. Na cestách Trenčianskeho kraja došlo vlani k 1381 dopravným nehodám, čo je o 37 nehôd viac v porovnaní s rokom 2018.
Najviac sa ich stalo v Prievidzskom okrese, nasledoval Trenčiansky, najmenej nehôd mali v okrese Partizánske a Myjava. I keď počet nehôd stúpol, počet obetí, paradoxne, klesol.
Obetí je medziročne menej
Trenčiansky kraj sa stal s 24 obeťami na cestách v poradí druhým krajom s najmenším počtom usmrtených. Napriek medziročne lepšie vyznievajúcim policajným štatistikám je stav vážny, na čo upozorňujú najmä samotní vodiči.
Na cestách sa aj napriek kontrolám a pokutovaniu objavujú vodiči ohrozujúci život svoj i ostatných účastníkov cestnej premávky.

Neprimeraná rýchlosť jazdy, alkohol za volantom, nesledovanie diania na ceste, či už šoférmi, alebo chodcami, by mali byť podľa dopravného konzultanta trestané viac ako doteraz. Výstrahou môže byť aj udelenie bezprecedentných trestov.
Podľa štatistík policajtov v minulom roku došlo v kraji k najväčšiemu počtu tragických nehôd v okrese Ilava, v Púchovskom okrese nebola ani jedna. S ťažkými zraneniami skončilo celkovo 92 osôb, 538 ľudí sa zranilo ľahko.
Alkohol u vinníkov nehôd zistili v 170 prípadoch, najviac nehôd s alkoholom bolo v okrese Trenčín. Počet takýchto nehôd stúpol v porovnaní rokov v okrese Partizánske, Bánovce nad Bebravou a Považská Bystrica.
Z policajných dát však alarmujúco vyznieva počet nehôd s chodcami, ktorých bolo až 130, na priechodoch pre chodcoch došlo k 48 nehodám. Podľa krajského policajného hovorcu Pavla Kudličku chodci zapríčinili 34 nehôd, cyklisti boli ich účastníkmi v 65 prípadoch.
Najčastejšími dôvodmi nehôd bolo porušovanie povinnosti vodiča, neprimeraná rýchlosť jazdy, nesprávne otáčanie a cúvanie, nesprávna jazda cez križovatku a nesprávny spôsob jazdy.
Nepoučiteľní sú okrem vodičov i chodci
Podľa dopravného analytika Maroša Palescha si musí každý, bez ohľadu na to, či je vodič, chodec, cyklista alebo iný účastník cestnej premávky, uvedomiť, že auto je zbraň. V rukách menej skúsených vodičov to platí dvojnásobne, čo potvrdzuje aj celoslovenská štatistika.
Podľa nej až každú piatu dopravnú nehodu, pri ktorej zomrie človek, zaviní šofér s praxou do