NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. K historickému jubileu napísali traja členovia základnej organizácie Slovenského zväzu včelárov rozsiahlu publikáciu 100 rokov organizovaného včelárstva v Novom Meste. Andrej Potfaj, Tibor Valovič a Alojz Jančo v nej detailne zmapovali históriu včelárstva v novomestskom regióne, priekopníkov včelárenia v našej oblasti a neobišli ani súčasnosť včelárstva a činnosť v mestskej organizácii.
Museli odovzdať 12 džbánov medu
Desiatky farebných fotografií i čiernobielych archívnych záberov, množstvo zaujímavých informácii v texte, a k tomu tabuľky, štatistické údaje i prehľady z minulosti i zo súčasnosti. Knižka 100 rokov organizovaného včelárstva v Novom Meste zaujme nielen milovníkov včiel a medu, ale aj čitateľa, ktorý sa túži niečo dozvedieť o dávnej minulosti našich predkov.

„Ľudí vždy fascinovali včely. Báli sa ich žihadiel, ale túžba po sladkom mede bola vždy silnejšia. Neskôr si všimli, že za určitých podmienok med skvasí a vznikne z neho chutný a omamný nápoj. Záujem o med sa preto ešte zvýšil,“ prezradil spoluautor knihy Andrej Potfaj.
Zápisy o včelárení na našom území pochádzajú už z roku 448, keď k nám prišiel grécky filozof Priscus s posolstvom cisára Theodósia k hunskému vodcovi Attilovi.
Priscus slovenské slovo med pogréčtil na medos. Aktívne sa včelárčilo aj za panovania Mojmíra II v období Veľkomoravskej ríše. „Ale najstaršou písomnou pamiatkou na Slovensku je zakladacia listina kláštora v Hronskom Beňadiku vydaná kráľom Gejzom I. v roku 1705. Píše sa v nej o včelároch, ktorí musia odovzdávať 12 džbánov medu,“ podotkol Potfaj.
Cez vojnu časť medu odovzdávali
Vráťme sa do Nového Mesta nad Váhom a jeho okolia. Organizované včelárstvo v tomto meste založilo v roku 1919 tridsaťosem včelárov so 426 včelstvami.

„Počas existencie nášho spolku sa počet členov v najlepších obdobiach viac ako zdesaťnásobil. Aj dnes je naša organizácia stabilizovaná. Záujem mladých je však nižší a vekový priemer členov je približne šesťdesiat rokov,“ pripomenul súčasný tajomník organizácie Potfaj.