DUBNICA NAD VÁHOM. Kým v súčasnosti si pod vianočným stromčekom nachádza väčšina detí hromadu darčekov, v minulosti to tak nebolo. Hračky boli spravidla drahé a mnohodetné rodiny nemali peniaze na bohatého ‘Ježiška.‘
Ratolesti si hračky museli vážiť, ak náhodou nejakú rozbili, od rodičov sa druhej tak ľahko nedočkali. Výber zo zachovaných hračiek predchádzajúcich desaťročí môžu ľudia aktuálne obdivovať na výstave Vianoce prvej republiky v priestoroch Dubnického kaštieľa.
Túžili po parných strojoch
Dubnické múzeum v spolupráci s Múzeom technických hračiek vo Velvaroch pripravilo ukážku vianočných ozdôb, dekorácií, hračiek i ručne maľovaných a vyrezávaných betlehemov. Kurátorom zaujímavej výstavy je zberateľ a historik umenia Miroslav Smaha.

Do Dubnice priniesol veľkú zbierku betlehemov, z ktorých najstarší možno datovať do prvej polovice 19. storočia. Za najvzácnejší exponát označil kolekciu perlových vianočných ozdôb z 19. storočia a obdobia Československej republiky.
„Máme tu veľa hračiek, napríklad kolekciu drevených hračiek či legendárnu stavebnicu Merkur, ktorú začali vyrábať v období prvej republiky, ako aj mechanické a plechové hračky, ktoré vyrábali v Horním Litvínove,“ povedal Smaha.
Nároky detí na vianočné darčeky boli podľa neho v období prvej Československej republiky oveľa nižšie ako dnes. Chlapci chceli