NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Pracoval vtedy vo vychýrenom Výskumnom ústave mechanizácie a automatizácie (VÚMA). Poskytol nám exkluzívne spomienky z pokračujúcich novembrových dní.
Revolučný november sa v Novom Meste nad Váhom oproti veľkým mestám zobúdzal veľmi dlho.
Na rovinu treba povedať, že udalosti sa v Novom Meste nad Váhom pohli až s vyhláseným generálnym štrajkom 27. novembra 1989. Veľa ľudí sledovalo predchádzajúci týždeň udalosti v Bratislave a Prahe a informácie o založení VPN. Ale odhodlanie pripojiť sa zrelo v ľuďoch vnútri a postupne.
Najprv to prebiehalo individuálne v novomestských závodoch, čo sa prejavilo aj v spontánnej účasti na generálnom štrajku na Námestí slobody.
Ľudia sa báli?
27. novembra 1989 som prišiel ráno do práce a aktivovaný výzvami z rozhlasu a z televízie som sa rozhodol začať niečo organizovať. Kontaktoval som telefonicky niektorých kolegov, o ktorých som vedel, že patrili k tým, čo boli v roku 1968 vylúčení z KSČ pre svoje postoje. Moja ponuka nebola akceptovaná. Najčastejšou odpoveďou bolo, že perzekúcie si už oni aj ich rodiny užili dostatočne a nemajú záujem to zopakovať.

Napokon sa vám generálny štrajk podarilo zorganizovať.
Narazil som na rovnako naladených kolegov, konkrétne kolegu a kolegyňu vo výpočtovom stredisku. Na základe ich informácií sme sa spolu pripojili k zhromaždeniu robotníkov z výroby, kde sa už pripravovala účasť na štrajku. Problémom bola ale propagácia a zabezpečenie čo najväčšej účasti. Vtedy som navrhol, že je potreba využiť závodný rozhlas.
Podarilo sa vám dostať k rozhlasu?
Nebolo možné váhať, čas ubiehal. Naša delegácia, ktorú som bol poverený viesť, sa nanútila neohlásene do pracovne riaditeľa VÚMA. Pod naším nátlakom neochotne súhlasil s naším vystúpením v rozhlase pod podmienkou, že aj on vystúpi s vyhlásením komunistov VÚMA.

Dohovorené bolo spoločné vystúpenie o 10:00. Aké bolo moje prekvapenie, keď o 9:00, hodinu pred dohovoreným časom, vystúpil sám v závodnom rozhlase s vyhlásením KSS podporujúcim vedenie KSČ v Prahe s výzvou k pokoju pracovníkov a k neúčasti na štrajku.