NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Marián Kolník bol jedným z posledných žijúcich prenasledovaných v rámci Akcie „K-kláštory. V uplynulých dňoch nás navždy opustil.
Zomrel v utorok 29. októbra 2019 vo veku 90 rokov. Skvelý a odvážny človek, ktorý si počas bývalého režimu za svoje presvedčenie vystál príliš veľa.
Po Akcii „K“ v roku 1950, ktorá sa do česko-slovenskej histórie zapísala ako Barbarská noc a počas nej boli násilne komunistickým režimom zlikvidované mužské rehoľné rády, bol postupne internovaný v sústreďovacom kláštore s väzenským režimom v Pezinku, neskôr premiestnený do vojenského pracovného tábora v Libave.

Napokon nedobrovoľne skončil medzi neslávne známymi príslušníkmi pomocného technického práporu – „pétepákmi“ v Plzni, kde bol zatvorený štyridsať mesiacov. V spolupráci s Ústavom pamäti národa v Bratislave, ktorý nám sprístupnil archívne materiály a životné výpovede Mariána Kolníka, vám prinášame svedectvo muža, ktorého v myslení nezlomili ani obludné totalitné maniere.

Najťažšia etapa života
Marián Kolník sa narodil 11. decembra 1928 do viacdetnej maloroľníckej náboženskej rodiny. V podstate bezproblémový žiacky a študentský život, počas ktorého navštevoval Ľudovú školu v Hrachovišti a tri roky Meštiansku školu v Krajnom, začal narúšať povojnový vývoj v našej vlasti. Mariána v roku 1945 prijali na gymnázium v Novom Meste nad Váhom, v ktorom o štyri roky neskôr maturoval.