Sociologička Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied Katarína Moravanská hovorí aj o tom, ako odliv obyvateľstva z miest do obcí môže narušiť dlho budovanú sociálnu súdržnosť na dedinách.
Aké dôvody najčastejšie prinútia ľudí opustiť svoje bydlisko a presťahovať sa do iného mesta či na dedinu?
Rozhodnutie odsťahovať sa z určitej lokality nie je zvyčajne iba dôsledkom osobných preferencií istého prostredia, ale je výsledkom komplexného pôsobenia rôznych sociálnych, ekonomických i kultúrnych vplyvov. Medzi najčastejšie dôvody, ktoré uvádzajú sťahujúci sa obyvatelia, patrí snaha zabezpečiť si vhodné bývanie, ďalej sťahovanie za prácou a nasledujú rodinné dôvody, teda sťahovanie sa za manželom či manželkou. Svoju úlohu zohráva aj kvalita pôvodného rezidenčného prostredia. Zhoršujúce sa sociálne, ekologické, dopravné, bezpečnostné a iné kvality mestského prostredia motivujú ľudí k odchodu na vidiek.

Čo očakávajú od života na dedine?
Medzi hlavné dôvody atraktívnosti vidieckych obcí je zabezpečiť si bývanie vo vlastnom rodinnom dome. Na druhej strane voči vidieku stále u nás pretrváva istý romantizmus a ľudia očakávajú, že vidiecke prostredie im poskytne pokoj, bezpečnosť, kvalitné sociálne i ekologické prostredie. Tieto očakávania nie sú celkom nenaplnené. Podľa výsledkov výskumu viac ako 80 percent obyvateľov, ktorí sa prisťahovali do