TRENČÍN/ BÁNOVCE NAD BEBRAVOU. Verejné osvetlenie v Trenčíne je zastarané. Kompletná výmena by však bola veľmi nákladná. Investovať do najmodernejšej osvetľovacej LED technológie sa pred niekoľkými rokmi odvážilo mesto Bánovce nad Bebravou, moderným osvetlením usporí ročne až 55 percent elektrickej energie.
Radnica za projekt navyše získala aj ocenenie. Expert na samosprávu tvrdí, že každá samospráva skôr či neskôr osvetlenie modernizovať bude musieť a čím neskôr tak spraví, tým dlhšie bude nelogicky financovať zastaranú a neekonomickú technológiu.
Modernizácia by ušetrila tretinu nákladov

Verejné osvetlenie v krajskom meste čiastočne zmodernizovali v roku 2015. Ako priblížila hovorkyňa Trenčína Erika Ságová, výmenou prešlo 275 kusov svietidiel na desiatich uliciach, konkrétne na uliciach Beckovská, Bezručova, Dlhé Hony, Družstevná, Inovecká, Kalinčiakova, kapitána Jaroša, Lidická, 28. októbra a Strojárenská. Náklady dosiahli takmer 230-tisíc eur. Sumou 218-tisíc eur prispela na projekt Európska únia, zvyšok doplatilo mesto.
„Momentálne nevieme o výzve v rámci Európskych štrukturálnych a investičných fondov, z ktorých by bolo možné robiť rekonštrukciu, výmenu alebo výstavbu verejného osvetlenia. V tomto programovom období ani nebol operačný program, ktorý by sa tomu špecificky venoval,“ povedala Ságová o možnostiach obnovy s podporou eurofondov.
Ukončený generel podľa jej slov potvrdil, že asi 70 percent verejného osvetlenia má zhruba 30 rokov a najstaršie časti si vyžadujú bezodkladnú rekonštrukciu. Kým Mierové námestie a Palackého ulicu osvetľuje moderná technológia smart city s LED svietidlami, približne 70 percent zo všetkých svietidiel v meste sú výbojkové, teda zastarané svietidlá.
Generačne lepšie na tom sú nové lokality a priechody pre chodcov,