Výskumy naznačujú prepojenie svetla z obrazoviek so vznikom rakoviny, hovorí oftalmológ

Očný lekár v rozhovore prezradil aj to, čo škodí zraku úplne najviac.

Prednosta a primár očnej kliniky trenčianskej fakultnej nemocnice Marek Káčerik.Prednosta a primár očnej kliniky trenčianskej fakultnej nemocnice Marek Káčerik. (Zdroj: archív M. K.)

Na Slovensku trpí problémami zo zrakom asi 75-tisíc ľudí, vrátane nevidiacich a slabozrakých ľudí s rôznym stupňom postihnutia. Počet ľudí trpiacich krátkozrakosťou sa zvyšuje, podľa odhadov bude v polovici storočia do diaľky vidieť zle približne polovica populácie.

O jednej z najrýchlejšie sa rozvíjajúcej medicínskej disciplíne – oftalmológii sme sa pri príležitosti Medzinárodného dňa nevidomých rozprávali s prednostom a primárom očnej kliniky Fakultnej nemocnice Trenčín, MUDr. Marekom Káčerikom, PhD. V miestnej nemocnici pracuje na svojom poste od októbra 2010.

SkryťVypnúť reklamu

Koľko percent Slovákov trápia očné ochorenia?

Presnú štatistiku počtu očných ochorení na Slovensku nepoznáme vzhľadom na ich rôznorodosť. Museli by sme sa venovať tej-ktorej chorobe. Prirodzeným starnutím nášho organizmu sa výrazne mení aj typ očných ochorení. V mladosti a v produktívnom veku sú najčastejším očným problémom refrakčné vady a rôzne zápalové ochorenia. V neskoršom veku je to jednoznačne sivý zákal, vekom podmienená degenerácia makuly sietnice a ťažkosti spojené s presbyopiou. Okuliare na čítanie budeme mať raz všetci. Po sedemdesiatke dobehne diagnóza sivého zákalu väčšinu ľudí a pokiaľ sa človek dožije staroby, určite bude naň operovaný. Neviem si predstaviť človeka, ktorý by prežil život bez návštevy očného lekára.

Vieme koľko z nich je krátkozrakých a koľko ďalekozrakých?

SkryťVypnúť reklamu

Krátkozrakosť je najčastejšou dioptrickou chybou na svete. Podľa nového výskumu, ktorý využíva dáta zo 145 štúdií publikovaných od roku 1995, bude výskyt krátkozrakosti do budúcnosti stále narastať. V roku 2050 by mala podľa odhadov zle vidieť do diaľky približne polovica populácie, zhruba štyri a trištvrte miliardy obyvateľov. Ďalšia miliarda bude trpieť silnou krátkozrakosťou s rizikom potenciálnej slepoty. Nárast prípadov krátkozrakosti je doslova raketový najmä u ľudí vyrastajúcich v mestách. Vyšší podiel krátkozrakých je v Ázii, dominuje Singapur až s 80 percentami. Rovnaký trend sledujeme aj na Slovensku, počet krátkozrakých stúpa, momentálne je na úrovni takmer 40 percent. Samozrejme prevažujú ľahko krátkozrakí. Ďalekozrakých pacientov je výrazne menej. Prevažuje hlavne ďalekozrakosť u detí, ktorá má tendenciu sa spontánne zlepšovať.

SkryťVypnúť reklamu

O poškodzovaní zraku sa tradujú rôzne mýty. Je jedným z nich aj to, že čítanie pri slabom osvetlení kazí zrak?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným MYregiony.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C696X na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 485
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 595
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 369
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 254
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 577
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 259
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 517
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 494
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Žilinské Sladkosti pre hostí o tom presviedčajú už 10 rokov.


Za jeden deň zistili viac ako dve desiatky priestupkov.


V blízkosti požiaru boli uskladnené približne tri kubické metre palivového dreva.


TASR
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu