Vzdialenosť 41315009973760, 36 kilometra je pre nás nepredstaviteľná. Približne 41 biliónov kilometrov. Práve toľko je od nás vzdialený najbližší hviezdny systém Alfa Centauri, ktorý sa považuje za obývateľnú zónu.
Aj najrýchlejšia kozmická raketa z ríše fantázie by do tohto kozmického systému letela takmer 40-tisíc rokov.
Vďaka astrofotografovi Zdenkovi Bardonovi môžete do 4, 367 svetelných rokov vzdialeného sveta nazrieť aj vy.
Vďaka jeho fotografiám spoznáte nielen Alfa Centauri, ale aj krásy Mliečnej cesty, Marsu, Venuše, Saturnu a ďalších planét našej slnečnej sústavy či galaxie Andromeda.
Astrofotograf Zdeněk Bardon si vo vlastnom dome vybudoval súkromné observatórium. Kozmické diaľavy však fotografuje aj z observatórií celej našej planéty.

Milovníkom vesmíru prinášate zábery z miest, do ktorých sa fyzicky naša civilizácia nedostane možno mnoho ďalších desiatok, stoviek, či tisícok rokov alebo aj nikdy. Čo pri tom cítite?
Prostredníctvom fotografií sprostredkúvam ľuďom krásu vesmíru. Rozdiel medzi okom a fotoaparátom je zásadný. Na fotografii vystúpia všetky detaily. A hlavne, na fotografiách je vidno farby vesmíru. Vesmír je veľmi farebný a krásny.

Bežným okom na oblohe vidíme večer kontrast bielych hviezd na čiernej oblohe. Vaše zábery z nekonečných diaľav sú však plné pestrofarebných farieb, rôznych hmlovín a pútavých objektov. Prečo?
Keď pôjdete v lete počas bezmesačnej noci na rozkvitnutú lúku vo Vysokých Tatrách, tak farebné kvety určite neuvidíte. Uvidíte šedivé kvety. Oko zúži svoje spektrum do monochromatického režimu a vidíte to iba v jednom farebnom odtieni.
Ale keď máte na tom mieste fotoaparát a na minútu otvoríte uzávierku, tak uvidíte, že kvety sú aj v noci farebné ako počas dňa. Preto bežným okom vesmír farebne nikdy neuvidíte, ale na fotografiách áno.