V dobe, keď svet bojuje proti množstvu vyprodukovaného odpadu a rieši jeho likvidáciu, mnoho ľudí podiel nerecyklovateľného odpadu svojou troškou nevedomky zvyšuje. Plastové vence, ozdoby i svietniky, ktoré na cintoríny pravidelne nosíme, nie je možné však nijakým spôsobom zhodnotiť a končia tak na skládkach či v spaľovniach.
Ako bojovať s ozdobami nežiaducimi pre prírodu, porozprával v rozhovore štatutárny zástupca OZ Priatelia Zeme Branislav Moňok.
Kde končí odpad z cintorínov?
Najmä v zmesovom komunálnom odpade, potom na skládke odpadov alebo v spaľovniach. Problémom je, že odpad z cintorínov je veľmi ťažké vytriediť. Výzdoby na cintorínoch sú často prehnané a mohli by byť skromnejšie a tým aj ekologickejšie.
Prečo nie je na cintorínoch zaužívané používanie kontajnerov na triedenie, ale je tam poväčšine jeden veľký kontajner na zmesový komunálny odpad?
Pretože plastové kvety, vence, ozdoby či kahance nie je teraz tak jednoduché recyklovať. Keď sa pozrieme na prevládajúcu časť výzdob, sú tam najmä umelé vence či živé kvety v kombinácii s plastom, kovom či drôtom. A na to by sme mali myslieť už pred kúpou. Pri plastových ozdobách veľmi ťažko zistíme nielen krajinu pôvodu, ale aj materiál či materiály, z ktorých sú vyrobené. Nevieme to zistiť pre chýbajúce označenie ani na dotrieďovacej linke.

Ak by sme taký veniec dali do triedeného odpadu na plast, nik nedokáže rozoznať, o aký plast ide, pretože nemajú na sebe označenie. Často je to plast skombinovaný s kovom či kovový drôt obalený plastom, čo je nerecyklovateľné, preto to končí v komunálnom odpade, v lepšom prípade v energetickom zhodnotení v spaľovni.
Čím odporúčate nahradiť tieto nerecyklovateľné veci?