TRENČÍN. Trenčiansky samosprávny kraj podporí každú zo stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti sumou tisíc eur. Tá predstavuje celkový rozpočet školského participatívneho rozpočtu, o peniaze sa projektmi môžu uchádzať samotní študenti.
Projekt či projekty s najvyšším počtom hlasov si peniaze rozdelia a zrealizujú ich. Trenčianska župa zavádza participatívne rozpočty komplexne na stredných školách ako prvá krajská samospráva na Slovensku. Jej kroky chce v budúcnosti nasledovať trnavská i bratislavská župa.
O nasmerovaní peňazí rozhodnú deti
Na Úrade Trenčianskeho samosprávneho kraja v októbri diskutovali odborníci, aktivisti i zástupcovia samospráv o tom, aké výhody pre občanov prináša participatívny rozpočet.

Na úrovni vyšších územných celkov ho v minulosti ako prvý zaviedol práve Trenčiansky samosprávny kraj, pre rok 2019 vyčlenil na projekty 200-tisíc eur. Tie župa rozdelí pre všetkých deväť okresov kraja rovnakým dielom. Zmyslom participatívneho rozpočtu je nechať rozhodovať ľudí, ktorí platia dane o tom, ako a na čo ich orgán štátnej správy využije.
Vicežupan a primátor Partizánskeho Jozef Božik vníma možnosť rozhodovania školákov o rozdelení peňazí na zaujímavé projekty za prínos. Mesto Partizánske navyše pridáva 500 eur na participatívne rozpočty aj pre všetky základné a stredné školy na svojom území.