Objav roka. Aj tak by sa dala nazvať knižná prvotina ‘Ako som vozil Nórov‘ z pera trenčianskeho rodáka Ondreja Sokola. Profesionálny vodič autobusu žije už 12 rokov v Nórsku, kde si väčšinu z roka plní svoj detský sen – viesť autobus po nerovných cestách malebnej krajiny.
Zrušenie fakulty tlmočníctva a prekladateľstva na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici v minulom desaťročí spôsobilo, že vysokoškolskú aulu vymenil sa sedadlo vodiča.
Skúsenosti za volantom získal najprv v bratislavskej MHD, ktorú kvôli podmienkam opustil, a vydal sa skúsiť šťastie do Nórska. Prvých desať rokov skúseností popísal v knižnej prvotine, na ktorú už o niekoľko týždňov nadviaže jej pokračovaním, pravdepodobne posledným. O novinkách a plánoch do budúcnosti porozprával viac po diskusii so svojimi čitateľmi v trenčianskej knižnici.

Od vydania knihy ubehlo viac ako jeden a pol roka a stala sa bestsellerom. Zmenil sa odvtedy nejako váš život?
Ani nie, jedine keď som na Slovensku, pozývajú ma na besedy, dokonca som v päťke finalistov literárnej ceny René, ceny gymnazistov, čo ma prekvapilo. Väčšinu času z roka trávim v Nórsku a tam na nejakú knihu kašlú.
Vedia kolegovia, že ste ju vydali?
Vedia, ale nenechajú sa tým rozhodiť, prečítať si ju nemôžu.
Na Slovensku sa ASVN predalo asi 10-tisíc kusov, nie je to motivácia preložiť ju do cudzieho jazyka?
Problém by bol v tom preložení – ťažko nájsť niekoho, kto by to zo slovenčiny do nórčiny dokázal. Na Slovensku sú oficiálne asi traja prekladatelia a tí sú vyťažení viac než dostatočne. Jednoducho by som ich nevedel zaplatiť.

Šepká sa o pokračovaní vášho bestselleru. Kedy sa čitatelia môžu tešiť na druhú časť?
Aktuálne je v tlači a v priebehu niekoľkých týždňov by mala ísť do distribúcie. (vyjde 18. októbra, pozn. r.) Námetov bol dostatok, je o severnom Nórsku, paradoxne, ale začína slovenským dopravcov, kvôli kontrastu.
Z južných častí Nórska ste sa presunuli na sever?
Presne, prešiel som do zájazdovej dopravy, teraz vozím turistov, linkovú dopravu už menej. Ľudia v zájazdovej doprave sú príjemnejší. V linkovej doprave v autobuse ľudia nechcú byť – dospelí nechcú do roboty, deti do školy a dôchodcovia