TRENČÍN. Pri Lipe slobody na Mierovom námestí v piatok osadili bronzovú tabuľu. Pripomínať má dobré vzťahy slovenského a českého národa i okupáciu Československa.
V nádobe pod ňou sa nachádzajú archívne dokumenty vrátane fotografií a bulletin z roku 1990, autorom myšlienky je Emil Sedlačko. Ten spolu s ďalšími mladými aktivistami 30. októbra 1968, krátko po 50. výročí vzniku Československej republiky zasadil na námestí lipu. Pod jej koreň zakopali dokumenty v uzavretom tubuse. Sadenie sa podľa neho uskutočnilo len pár týždňov po okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy.

„Situácia bola napätá, sadenie lipy bol protest proti okupácií. Urobili sme to tak, aby sme oklamali Sovietov, kamuflovali sme, že ju sadíme k 50. výročiu vzniku Československa. Ešte stále bolo stanné právo, vojaci so samopalmi vo dvojici hliadkovali, bolo to nebezpečné. Po 20. hodine neboli možné žiadne stretávky, kaviarne boli pozatvárané,“ zaspomínal si.
Vojakom podľa neho povedali, že sadia strom Slobody a bratstva Čechov a Slovákov a tí to rešpektovali.
„Že sme dali do jamy pod lipku tubus s dokumentmi o okupácii, to sa nikdy nedozvedeli. Národ bol nahnevaný, že vláda podpísala dekrét o dočasnom pobyte vojsk, čo nás mladých iritovalo,“ povedal Sedlačko.
Podľa neho sa tak z okupantov stali spriatelené armády a z okupácie bratská pomoc. Osadenie tabule je podľa neho realitou po dlhodobom snažení.
Mesto bronzová tabuľka spolu s osadením stála 2 900 eur, informovala hovorkyňa Trenčína Erika Ságová.