Streda, 26. február, 2020 | Meniny má Viktor

V Trenčíne pokračuje veľký dopravný prieskum

V druhom októbrovom týždni prebehne denné sčítanie statickej dopravy, teda parkujúcich vozidiel, vo vybraných lokalitách v širšom centre mesta.

(Zdroj: MESTO TRENČÍN)

TRENČÍN. Počas októbra bude v Trenčíne finišovať veľký prieskum dopravy. Ten začalo pre mesto spracovávať brnianske Centrum dopravního výzkumu v máji.

Výsledky prieskumu budú podkladom pre plán udržateľnej mestskej mobility

Jeho celková cena je viac ako 450-tisíc eur z eurofondov, pričom mesto zaplatí z vlastných prostriedkov necelých 23-tisíc eur.

Súvisiaci článok Trenčín chystá plán na lepšie fungovanie dopravy Čítajte 

"V druhom októbrovom týždni prebehne denné sčítanie statickej dopravy, teda parkujúcich vozidiel, vo vybraných lokalitách v širšom centre mesta. Za asistencie štátnej polície na hraniciach Trenčína, na železničnej stanici a na zastávkach prímestských autobusových liniek to bude ešte doplnkový dotazníkový prieskum," informovalo mesto na svojej webstránke.

Článok pokračuje pod video reklamou

Pracovníkov bude tiež zaujímať, za akým účelom a kam ľudia cestujú.

Cieľom všetkých týchto dopravných prieskumov je nazbierať čo najviac vstupných dát o súčasnej dopravnej situácii.

"Poslúžia pre analytickú časť i pre tvorbu výhľadového dopravného modelu. Plán udržateľnej mestskej mobility Trenčín by mal byť hotový vo februári 2021," informuje mesto Trenčín.

Dopravný prieskum začal v máji

V polovici mája sa uskutočnil nočný prieskum parkovania. Terénni pracovníci zaznamenávali šetky zaparkované autá na verejne dostupných priestranstvách a parkoviskách.

Neskôr nasledoval smerový prieskum dopravy. Na 67 miestach boli umiestnené kamery, ktoré zaznamenávali pohyb vozidiel s cieľom určiť podiel tranzitnej dopravy a podiel dopravy vo vnútri územia. Do polovice júna trval mesačný dlhodobý prieskum automobilovej dopravy.

Medzi prieskumy zaradili aj prieskum mestskej hromadnej dopravy. Jeho cieľom bolo zistiť, koľko ľudí cestuje jednotlivými spojmi, pracovníci preto v autobusoch počítali cestujúcich.

Dotazníky dostalo 900 domácností

Približne každá štyridsiata domácnosť dostala dotazník zameraný na ich dopravné správanie. Anonymne mali odpovedať na cesty, ktoré podnikli v jednom vopred stanovenom dni.

„Dozvieme sa z nich, za akými aktivitami ľudia cestujú, aké k tomu využívajú dopravné prostriedky, koľko času im zaberie cestovanie a na aké vzdialenosti cestujú. Iba takto môžeme dopravu plánovať tak, aby zodpovedala skutočným potrebám obyvateľov,“ uviedol pre mestský web Petr Kouřil, ktorý prieskum organizuje.

Výhľadovo na 30 rokov

Brnianske Centrum dopravného výskumu naposledy robilo plán udržateľnej mobility pre Bratislavu, v Českej republike pre Olomouc.

Súvisiaci článok Dopravu v Trenčíne môže zlepšiť mestská električka Čítajte 

„Plán si kladie za cieľ pomôcť s organizáciou dopravy v meste tak, aby zodpovedala potrebám jeho obyvateľov. Bola bezpečnejšia, neobťažovala hlukom, emisiami, nezaťažovala životné prostredie. Pripravuje sa do roku 2030 s výhľadom do roku 2050,“ povedal v máji zástupca spoločnosti Jiří Nepala.

Úplné dokončenie plánu predpokladá do februára 2021. Vo firme na dokumente pracuje 20 zamestnancov, plánujú tiež využiť ďalších ľudí v teréne na podrobné prieskumy. Práve tie považuje Nepala za najzložitejšiu časť projektu, prieskumy budú prebiehať jednak v domácnostiach, a najmä na ulici za „behu“ samotnej dopravy.

„Je tam potrebná dobrá koordinácia a súčinnosť verejnosti, doslova kľúčová úloha bude presvedčiť trenčiansku verejnosť, že je to niečo, čo robíme pre nich a lepšiu dopravu v budúcnosti,“ dodal Nepala.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Ilustračné foto.

Gambrinus si už v plastovej fľaši nekúpite

„Riadime sa zdravým rozumom,“ hovorí Mária Dzureková, brand manažérka značky Gambrinus a odpovedá na najčastejšie otázky zákazníkov.

Zlodejovi našli pri krádeži drogy

Mladý muž mal pri sebe vrecúška extázy na minimálne 23 dávok.

Ilustračné foto.

Pre sociálne slabých vyzbierali v Trenčíne 220 bicyklov, kolobežiek a odrážadiel

V Trenčianskom obchodnom centre bola charitatívna zbierka.

Ilustračné foto.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nočná dráma v Trenčíne. Plačúce dieťa ratovali susedia, policajti, hasiči, záchranka aj sociálka

Krátko po polnoci zavolala mestskú políciu obyvateľka ulice M. Bela v Trenčíne, že v susednom byte už dlhšiu dobu plače malé, asi polročné dieťa a jeho rodičia zrejme nie sú doma.

V Trenčíne bola hospitalizovaná pacientka s podozrením na koronavírus

V súvislosti so šírením nebezpečného vírusu po Európe vo štvrtok zasadne Bezpečnostná rada štátu.

V Rooseveltovej nemocnici hospitalizovali ženu s podozrením na koronavírus

Na infekčné oddelenie hospitalizovali mladú ženu, ktorá pricestovala z Talianska.

AKTUALIZOVANÉ 12:34

Výsledky sú negatívne, žena v nemocnici v Trnave nemá koronavírus

Žena sa vrátila z Talianska.

Už ste čítali?

Voľby 2020