TRENČIANSKA TURNÁ. Jedna z najväčších obcí v regióne si k 750. výročiu prvej písomnej zmienky venovala hodnotný darček v podobe monografie. Tá na 480 stranách mapuje osídlenie Turnej spred desiatok tisíc rokov do súčasnosti, knihu dopĺňa asi 300 fotografií.
Naštudovanie, príprava a písanie zabrali jej autorovi, archeológovi Tomášovi Michalíkovi približne štyri roky. Ako tvrdí, kniha má veľkú pridanú hodnotu z grafického i obsahového materiálu. „Je koncipovaná trochu inak ako ostatné monografie a verím, že sa bude čitateľom páčiť,“ povedal.
Prvá monografia o obci vyšla pred 50 rokmi, posledná len prednedávnom, čo obsahuje?
V roku 2015 ma oslovil starosta s tým, že v roku 2019 bude 750. výročie prvej písomnej zmienky o obci a keďže vedel, že kvalitná monografia sa nedá pripraviť za polrok ani rok, myslel na to s predstihom. Požiadal ma, či by som sa toho chopil aj v spolupráci s dlhoročným kronikárom obce Rudolfom Horňákom, ktorý sa už, bohužiaľ, vydania knižky nedožil. Štvorročná práca zahŕňala bádanie po archívoch, chodenie po teréne i zbieranie informácií z lokálneho prostredia. Informácie z medzivojnovej republiky a obdobia prvého slovenského štátu sú publikované vôbec prvýkrát, v niektorých prípadoch došlo k revízii už uverejnených názorov z iných monografií.

Od čoho je odvodený názov obce?
Názorov je viac. Prvý vysvetľuje názov Turnej ako odvodené slovo od slovíčka ‘turňa‘, teda veža. Druhý hovorí, že je odvodený od turov, teda už vyhynutého predchodcu hovädzieho dobytka.