ČACHTICE. Grófku Alžbetu Bátoriovú, nebezpečného Ficka, smrť i týranie mladých obetí v priamom prenose, históriu legendárnej železnej panny a utrápené, krvou postriekané dievčatá ste v chladnom podzemí Draškovičovho kaštieľa mohli na vlastné oči vidieť 24. augusta. Divadelní nadšenci z Bánoviec nad Bebravou i okolia tu predstavili pokračovanie dramatizácie Krvavé slzy 4 zo života krvilačnej grófky.
A keďže zakázané ovocie chutí najlepšie, štvrté pokračovanie divadelnej série o svetoznámej grófke tentokrát spojené najmä s jej mučiacimi mechanizmami a metódami a desivé fakty z jej života si prišlo pozrieť množstvo priaznivcov histórie a divadla.
Železná panna motívom desivej hry
Sedem hercov, dobové kostýmy, mučiace nástroje, pochmúrne prostredie. To všetko v úzkom spojení s grófkou Bátoriovou, Fickom a mučenými dievčatami bolo v príbehu okorenenom pútavým komentárom rozprávača Jána Melicha divákom doslova nadotyk.

„Scenár vznikol už v máji. Hlavným motívom spojeným s grófkou je v tomto roku legendárna mučiaca železná panna. Smrtiaci nástroj, o ktorom sa nevie, či naozaj niekedy na Čachtickom hrade existoval,“ uviedla Nicole Mokráňová, autorka hry Krvavé slzy 4.
Práve tento motív sa dostal aj do podtitulu názvu hry. Spojenie „v smrtiacom objatí“ určite netreba v súvislosti s krvavou grófkou nikomu bližšie dešifrovať.
„Hra nie je vhodná pre malé deti. Preto sme ju aj vekovo obmedzili. Bátoriová bola sadistka a krvilačná vražedkyňa, nedalo sa tomu vyhnúť,“ prízvukovala Mokráňová. Mnohé prvky hry boli ovplyvnené reálnymi historickými faktami z archívnych materiálov i knihou Joža Nižnánskeho Čachtická pani.

Neodradilo ich uzavretie Čachtického podzemia
Mladých divadelníkov pritiahol do podzemia Draškovičovho kaštieľa Miroslav Bitarovský. Práve on bol niekoľko posledných rokov hlavnou postavou Bátoričkiných tajných chodieb v podzemných priestoroch, ktoré v uplynulých dňoch v dôsledku vlastníckych vzťahov navždy uzavreli.