TRENČÍN. Klub kresťanských seniorov Trenčín pripravil pre svojich členov aj v tomto roku niekoľko zaujímavých zájazdov a turisticko-rekreačných pobytov.
V máji uskutočnili zájazd na Bradlo. Táto impozantná stavba z bieleho travertínu zo Spišských Vlách dominuje celému okoliu a je dielom najslávnejšieho slovenského architekta Dušana Jurkoviča.
Navštívili aj Múzeum M. R. Štefánika v jeho rodných Košariskách, ktoré v roku 1990 zriadili v bývalej evanjelickej fare, kde sa 21. júla 1880 narodil.
V šiestich miestnostiach sa dokumentuje jeho osobnosť, životná dráha a najmä astronomická, vojenská a diplomatická činnosť.

Pozreli si aj evanjelický kostol, v ktorom bol pokrstený a kde po jeho tragickej smrti bola s ním aj posledná rozlúčka.
Boli aj na Horehroní
Cestou do Skalice sa zastavili pri Miléniovom kríži, v chotári obce Rybky. V Skalici si pozreli zachované mestské opevnenie s Rotundou sv. Juraja, priľahlú kalváriu, ktorú v roku 1823 vysvätil ostrihomský arcibiskup Alexander Rudnay, jediný Slovák, ktorý za tisíc rokov trvania uhorského štátu dosiahol túto hodnosť a hrdo sa hlásil k slovenskému národu.
Tiež si pozreli historické centrum, farský Kostol sv. Michala Archanjela, Jurkovičov Spolkový dom, pamätnú tabuľu na skalickej radnici, keď po vzniku ČSR v októbri 1918 sa Skalica na pár dní stala hlavným mestom Slovenska, lebo Bratislavu ešte stále okupovali maďarské vojská.
Ďalší zájazd smeroval na Horehronie k rieke Čierny Hron, kde v centrálnej časti Veporských vrchov sa nachádza obec Čierny Balog. Už z okien autobusu upútal ich pohľad hrad Šášov, Ľubčiansky hrad, kúpele Brusno, komplex Železiarní v Podbrezovej, bývalá Petrochema v Dubovej, pomník v Nemeckej či pohľad na majestátnu Poľanu alebo Chopok a Ďumbier.

V Čiernom Balogu sa previezli obnovenou Čiernohronskou lesnou železničkou do Lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline. Náučný chodník v skanzene ponúka nielen oddych v lone prírody, ale aj poučenie, množstvo exponátov z ťažby dreva, peknú kaplnku, občerstvenie a iné.
Popoludní navštívili okresné mesto Brezno s Námestím generála M. R. Štefánika, jeho sochou, morovým stĺpom, barokovo-kla-sicistickým Kostolom Panny Marie Nanebovzatej, 31 metrov vysokou mestskou vežou, zaujímavou stavbou Horehron-ského múzea a mestskej radnice.
Nevynechali naše najvyššie pohorie
Na tradičnom týždennom pobyte vo Vysokých Tatrách sa venovali turistike a uskutočnili aj spoločný výlet do Bachledovej doliny, aby na hrebeni Spišskej Magury prešli unikátnym 1234 m dlhým Chodníkom korunami stromov Bachledka. Z 32 m vysokej veže sa im naskytol nádherný výhľad na Belianske Tatry, Pieniny i malebné Zamagurie.
Tradičným sa stáva aj pobyt v Turčianskych Tepliciach, kde sa venujú turistike a popoludní kúpaniu. V rámci turistiky sa prešli krásnou Gaderskou dolinou vo Veľkej Fatre, zopakovali si výlet na geografický stred Európy nad obcou Kremnické Bane a pozreli si pamiatky „zlatej“ Kremnice s jej mincovňou, ktorá je najstaršou existujúcou mincovňou na svete, mestským hradom či Kostolom sv. Kataríny.
Uskutočnili aj zahraničný zájazd do susedného Rakúska. Prešli údolie rieky Dunaj – Wschau.
Navštívili a pozreli si najväčší barokový benediktínsky kláštor v Rakúsku Melk, spolu s prehliadkou mestečka Melk. Ďalej pokračovala cesta do mestečka Artstetten, s prehliadkou zámku rovnomenného názvu, ktorý patril Františkovi Ferdinandovi d´Este a jeho rodine.
Je tu umiestnená aj hrobka tejto rodiny. Ďalším cieľom boli mestečká Krems (tu vznikla kremžská horčica ) a Durstein. Návštevu Rakúska ukončili v pútnickom mieste Mariazell.
Svoje tipy na články, či vlastný materiál z miest a obcí môžete zaslať e-mailom na: erik.stopka@petitpress.sk. Ďakujeme!