TRENČIANSKE TEPLICE. Trenčianske Teplice päť rokov chybne vyberali dane z nehnuteľností. Neoprávnene vybrali takmer 80-tisíc eur, približne siedmym tisíckam daňovníkom bude musieť radnica vracať peniaze.
Podľa primátorky kúpeľného mesta Zuzany Frajkovej Ďurmekovej päťročné celoplošné zlé vyrubovanie dane z pozemkov nie je zlyhaním jednotlivca, alebo ľudského faktoru. Na problém ju po nástupe do funkcie upozornili obyvatelia.
„Ako náhle som sa to dozvedela, kontaktovala som poslancov, v januári schválili uznesenie, ktorým zavzazali kontrolóra k vykonaniu kontroly na zákonnosť výšky vyberania dane z nehnuteľnosti za roky 2013-2018,“ povedala.
Zo správy hlavného kontrolóra vyplýva, že celkový rozdiel vo výške dane, ktorá mala byť vyrúbená a ktorá bola vyrúbená je takmer 80 tisíc eur v neprospech občanov.

„Je to takmer sedemtisíc rozhodnutí, po technickej stránke bude musieť mať každé jedno vyznačenéť právoplatnosť, spolu s daňovým priznaním budeme musieť každé jedno doručiť na finančné riaditeľstvo spolu s daňovým priznaním, doručenkou a prípisom, uviedla primátorka Trenčianskych Teplíc.
Ďalšie kroky samospráva koordinuje s Finančnou správou a Ministerstvom financií.
K chybe pri výbere dane prišlo podľa nej napriek tomu, že na mestskom úrade v rokoch 2017 - 2018 zamestnávali na dohodu mimo pracovného pomeru človeka, ktorý mal vykonávať kontrolu a analýzu výberu miestnych daní vyrubovaných správcom dane.
"Napriek tomu bola daň vyrubovaná nezákonným spôsobom “ skonštatovala Frajková-Ďurmeková.
Na webe mesto označilo ako zodpovedného človeka Martina Jurikoviča. Ten však zodpovednosť odmieta.
"Od vedenia som mal poverenie, o ktoré dane sa mám zaoberať. Mal som na starosti daň za ubytovanie, vôbec nie daň za nehnuteľnosti. Mesto túto informáciu musí mať, pretože vydávalo toto poverenie. Ak to tvrdí pani primátorka, zavádza a klame,“ reagoval Martin Jurikovič.
Podobný prípad zatiaľ nestal
Finančná správa podľa primátorky skonštatovala, že podobný prípad sa ešte na Slovensku nestal.
Obyvatelia a majitelia nehnuteľností v Trenčianskych Tepliciach tak dostanú peniaze naspäť.
„To, akým spôsobom, budeme vedieť až po kontrole finančného riaditeľstva,“ uviedla primátorka. Podľa výsledkov kontroly sa zároveň plánuje obrátiť na orgány činné v trestnom konaní.

Chyba sa podľa nej mohla stať v roku 2013 po tom, čo do platnosti vstúpila novela zákona o miestnych daniach.
Všetky kúpeľné mesta mali dovtedy zo zákona vyššie jednotkové hodnoty pozemkov porovnateľné s okresnými mestami, kategória kúpeľných miest zo zákona v tom čase vypadla.
"Neprofesionálnym prístupom na to bývalé vedenie mesta neprišlo,“ dodala Frajková - Ďurmeková.
Právne kroky mesto zváži
Pokiaľ ide o ďalšie právne kroky, mesto nechce nič unáhliť.
"Nechceme robiť predčasné závery. Po doručení rozhodnutia Finančného riaditeľstva mesto zaujme stanovisko, aj čo sa týka právnych krokov vo vzťahu ku konkrétny osobám," povedal právny zástupca mesta Ivan Eckmann.
Kontrolór podnet nedostal
Ivan Zemko bol hlavným kontrolórom mesta šesť rokov, vo funkcii skončil k 15. septembru tohto roka.
„Za to obdobie neprišiel od nikoho žiadny podnet, avízo, ani sťažnosť, nevedel som si ani predstaviť, že by takéto niečo mohlo nastať. Ani vo sne ma to nenapadlo, že takáto vec tam je. Ak by s podnetom niekto prišiel, nemal by som tým najmenší problém,“ reagoval.
Škultéty: Správa kontrolóra je úplne účelová
Bývalý primátor Trenčianskych Teplíc Štefan Škultéty pre agnetúru SITA povedal, že mesto každý rok vydá približne 2 500 výmerov na dane z nehnuteľností, pričom za šesť rokov je to takmer 15-tisíc výmerov.
"Je nemožné, aby tieto výmery hlavný kontrolór prešiel za krátke obdobie 4 - 5 mesiacov, keďže je na polovičný úväzok. Táto správa hovorí iba o pozemkoch, takže je evidentné, že sa jedná o účelové vyťahovanie vecí bez toho, aby sa dalo čokoľvek overiť. Nehovoriac o tom, že daň za pozemky z pohľadu celkového príjmu z dane z nehnuteľnosti vôbec je úplne okrajová," uviedol exprimátor a dodal, že sadzby dane sa v meste nemenili od roku 2007.
"Od tohto obdobia prešlo dvanásť rokov, tri volebné obdobia, desiatky poslancov pôsobili v zastupiteľstve a bolo vyrubených tisícky výmerov. Neevidujem za to obdobie žiaden rozpor zo strany daňovníkov, žiadne odvolania, žiadne sťažnosti od občanov.
Podľa mňa bolo všetko realizované v súlade s platnou legislatívou a správa kontrolóra je úplne účelová, ktorú podľa mňa ani on sám nepísal, ale najmä tú kontrolu vôbec nevykonal," povedal na margo správy hlavného kontrolóra Škultéty.
Ojedinelý prípad
Podľa hovorcu Združenia miest a obcí Slovenska Michala Kaliňáka tvorí daň z nehnuteľností spomedzi všetkých miestnych daní najväčší príjem samospráv.
"Aj z tohto pohľadu je dôležité, aby samospráva dbala na precíznosť pri výrube týchto daní. V opačnom prípade budú musieť túto daň vracať a môže dôjsť aj ku klasifikácii neoprávneného príjmu daného mesta ako správcu dane," povedal Kaliňák.
Aj podľa neho je prípad z Trenčianskych Teplíc ojedinelý.
"Je to výnimočná situácia, nestáva sa to, mala by byť varovným prstom pre ďalšie samosprávy, aby boli pri vyrubovaní daní precízne, " dodal Kaliňák.