TRENČÍN. V Trenčíne prebehol interaktívny vzdelávací projekt Objektívne klimatickej zmene. Jeho cieľom je pomôcť učiteľom jednoduchšie zapracovať do vyučovania environmentálne aktivity a inšpirovať žiakov k zmenám v prístupe k životnému prostrediu.
Jeden štrajk nestačí
Podľa organizátora seminára Richarda Medala z Centra environmentálnych aktivít je téma globálneho klimatického štrajku je veľmi aktuálna. K účasti na klimatickom štrajku v rovine dobrého príkladu povzbudili aj školy.

„Je to dobrá príležitosť upozorniť na viacero vecí, ktoré sa okolo nás dejú a ktoré treba zmeniť. Jeden štrajk však nestačí, preto sme sa snažili inšpirovať učiteľov k tomu, čo všetko okrem toho môžu urobiť, aké aktivity by pomohli k zmierneniu následkov meniacej sa klímy,“ povedal Medal.
Účastníkov seminára vyzbrojili rôznymi aktuálnymi informáciami a argumentmi čo to je klimatická zmena, ako vzniká, aké má prejavy, aké má príčiny, aké dôsledky.
„Ponúkli sme im aj konkrétne opatrenia, ktoré môžu urobiť. Každý zas môže napríklad sadiť stromy, prispieť k rozšíreniu zelene na úkor asfaltových plôch, k zriadeniu vodného prvku. každý sa môže uskromniť len tým, že si zvykne doma na trošku nižšiu izbovú teplotu,“ dodal Medal.
Učitelia sa na seminári ocitli v roli žiakov a testovali ukážky výučbového programu, na ktorom v Centre environmentálnych aktivít pracujú.
„ Každý účastník si so sebou odniesol anketu, pracovné listy a veľa námetov, ako s témou klimatickej krízy pracovať na školách, od integrácie témy do vyučovania, až po praktické tipy do každodenného života školy, vrátane školskej jedálne a záhrady,“ dodal Medal.
Deti treba burcovať
Na seminári sa zúčastnila aj učiteľka Jana Kramárová z Novej Dubnice. Podľa nej by učitelia mali deti okrem rozmýšľania aj burcovať k rôznym aktivitám.
„Klimatický štrajk je pre nás výzva, uvedomujeme si, že to môže byť nebezpečné, ale je to odvážne. Vidíme však, že to pomáha,“ povedala. Piatkový štrajk v Novej Dubnici podľa nej viacero študentov podporí tak, že prídu do školy na bicykloch. „Chceli by sme zmerať, že koľko obalov v ten deň tvorí odpad z desiaty v škole, niektoré triedy chceli úplne bezmäsitý týždeň v školskej kuchyni,“ povedala Kramárová.
Tretiačka z gymnázia v Dubnici nad Váhom Tamara Eliášová bude na škole viesť environmentálny krúžok.

„Plánujem tam zaviesť viaceré aktivity zo seminára. Mali sme články o klimatickej zmene a mali sme dva zdroje. Jeden bol mienkotvorný denník a druhý bol bulvár a bolo tam plno hlúpostí. Je dôležité učiť deti rozlišovať medzi tými informáciami, aby vedeli, čo si majú vyberať,“ povedala. Podľa nej záujem študentov o klimatické zmeny rastie s vekom. „Menšie deti sa o to príliš nezaujímajú,“ dodala.
V Púchove vysadia stromy
Aj školáci z Púchova sa budú v piatok venovať ekológii v duchu zvýšenia povedomia o klimatickej kríze.
„Pripravili sme rovesnícke vzdelávanie, kde žiaci 9. ročníka postupne prejdú všetkých 28 tried na škole a budú mladších spolužiakov zapájať do diskusie a motivovať k prijatiu osobného záväzku. Na technike odštartujú novú výsadbu ovocných stromov v areáli školskej záhrady a obed bude vegetariánsky,“ uviedol Jaromír Flaškár, ktorý na škole vedie program Mladí reportéri pre životné prostredie.
Chcú ukončiť vek fosílnych palív
Klimatický štrajk študentov, ktorý je naplánovaný na piatok 20. septembra, na Slovensku zatiaľ verejne podporilo 71 environmentálnych a ľudskoprávnych mimovládnych organizácií a nadácií.
Globálny klimatický štrajk organizuje iniciatíva Fridays for Future, bude sa konať v tisíckach miest po celom svete. Cieľom je spoločne požadovať koniec veku fosílnych palív.
Na Slovensku sa v piatok 20. septembra protestné zhromaždenia uskutočnia na námestiach v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici a Žiline.