TRENČÍN. Záujmy zberateľov sú rôznorodé. Už niekoľko rokov patria medzi hity zberateľov skamenelín koprolity pravekých jašterov. Ak vám toto cudzie slovo ale nič nehovorí, budeme trošku „slovenskejší“.
Zberatelia skamenelín medzi vzácne kúsky radia aj „hovienka“ dinosaurov. Mnohé z nich sú staré viac ako 180 miliónov rokov.
Malé exkrementy dinosaurov nestoja veľa
Pri prvom pohľade na zaoblené tvary pripomínajúce skôr odumreté koraly, nezvyčajné minerály či neobvyklý skalnatý výtvor zapochybujete, o čo vlastne ide. Tí, ktorí sa v tom vyznajú, nezaváhajú ani na sekundu.
„Koprolity sa nachádzajú v lokalitách, kde sa vo všeobecnosti vyskytujú fosílie dinosaurov či iných jašterov. Okrem toho, že sú v náleziskách objavené celé kostry, nájdu sa tam aj hniezda vajec. A, samozrejme, nechýbajú tam ani exkrementy, ktoré sú skamenené,“ uviedol Ján Štubňa z Katedry prírodných vied z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

Pre mnohých zberateľov sú dinosaurie exkrementy veľkou zaujímavosťou. Na burzách skamenelín sa bežne v posledných rokoch vyskytujú koprolity pravekých krokodílov. Dinosaurie exkrementy sú dodnes ale veľkou kuriozitou.
„Skamenené exkrementy majú svoju typickú štruktúru. A za tie lacnejšie ani veľa nezaplatíte. Dinosaurí exkrement menších rozmerov môžete mať doma na poličke aj za desať, pätnásť či dvadsať eur,“ pokračoval Štubňa.
Vulkanická činnosť bola potrebná
Zberateľ minerálov z Nitry Ján Štubňa ponúkol aj recept, ako sa mohli dinosaurie exkrementy zachovať v tomto konkrétnom prípade až 180 miliónov rokov.