UHROVEC. Meteorit Uhrovec je stále v tieni uhroveckých rodákov Štúra či Dubčeka a Uhroveckého hradu. Pritom je dodnes jediným meteoritom objaveným v našom regióne a jedným z deviatich meteoritov objavených na území celého Slovenska.
V súčasnosti je táto medziplanetárna rarita, ktorá si našla navždy svoje miesto na našej planéte, uložená v zbierkach Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave na Katedre mineralógie a petrológie. Do tajov „nášho“ meteoritu Uhrovec nás zasvätil popredný slovenský geológ Milan Gargulák.

Oddychoval medzi vápencami
Podozrivý tmavý kameň, ktorý farebne nezapadal medzi svetlé okolité vápence, objavili 9. marca 2012 počas turistickej vychádzky v lese v katastrálnom území obce Uhrovec. Celotvar čiernosivej farby plochého klinovitého tvaru so zreteľnými stopami po tečení roztavenej hmoty vážil pri náleze 5,09 kilogramu.

„Meteorit Uhrovec našiel turista Ľubomír Hlaváč. Desiatoval na pníku a vedľa chodníčka tri metre od neho zazrel veľký čierny kameň medzi svetlými vápencami. Meteorit ležal približne 3300 metrov od obce Uhrovec,“ uviedol Milan Gargulák, bývalý dlhoročný vedecký pracovník – geológ v Štátnom geologickom ústave Dionýza Štúra.