Streda, 12. august, 2020 | Meniny má DarinaKrížovkyKrížovky

Svet hračiek v Moravskom Lieskovom vás vráti do detstva

Hračky nášho detstva sú návratom do bezstarostného obdobia.

Sestry Bianka a Timea Kopúňové zaujalo množstvo hračiek.Sestry Bianka a Timea Kopúňové zaujalo množstvo hračiek. (Zdroj: MARTIN ŠIMOVEC)

MORAVSKÉ LIESKOVÉ. Na raj detských hier sa premenilo Múzeum v obci Moravské Lieskové. Pri stovkách hračiek, starých desiatky rokov, si mnohí zaspomínajú na svoje detstvo a svojich rodičov, starých rodičov i prarodičov, ktorí im hračky kupovali.

Expozíciu Hračky nášho detstva si môžete pozrieť minimálne do konca septembra.

Nekonečná plejáda hračiek a spomienok

„Na výstavu prinieslo hračky štyridsať nadšencov z Moravského Lieskového. S niektorými hračkami sa hrajú dodnes vnúčence, iné boli objavené na povalách. Mnohé z hračiek boli vianočnými darčekmi, plyšové zvieratká si ich majitelia ponechali od narodenia až doteraz,“ povedala vedúca múzea Ľubica Kusendová.

Skryť Vypnúť reklamu

Väčšina vystavených hračiek pochádza z už neexistujúcich krajín – Československa a Sovietskeho zväzu. Vystavené Rubikove kocky sú z Maďarska, angličáky z Veľkej Británie, Talianska, Číny i Hongkongu. Unikátmi sú aj čiernobiele fotografie z „aktívnych čias“ hračiek, keď sa s nimi deti hrávali.

Súvisiaci článok FOTO: Trenčianska Turná oslavovala. MY sme boli pri tom Čítajte 

Obecné múzeum sa na muzeálnej mape Slovenska tlačí čoraz viac do popredia svojimi originálnymi expozíciami. Po výstave Ako sme cestovali zaplnili priestory múzea hračkami.

„Objavila som na povale starú krabicu, ktorá zavadzala. Keď som ju otvorila, bola plná hračiek, s ktorými sa pred vyše tridsiatimi rokmi hrával môj syn. Poumývala som hračky a zároveň oživila spomienky na výchovu synčeka, ktorý má dnes 41 rokov,“ povedala 64-ročná Blažena Kopúňová z Moravského Lieskového. Na výstavu priniesla aj niekoľko hračiek z jej detstva. Vtedy vysnívanú stereovíziu s kotúčikom celuloidových snímkov umiestnených po jeho obvode a prezeraných v špeciálnom prístroji.

Skryť Vypnúť reklamu

„Tých kotúčikov mám dodnes odložených veľa. Boli na nich kvety, Vysoké Tatry či rozprávkové bytosti. Vždy sme si ich prezerali v nedeľu,“ zaspomínala si Blažena Kopúňová.

Drevenú plachetnicu vyrobil otec

Aj v časoch socializmu nechýbali medzi detskými hračkami zbrane či vojenská technika. Napríklad plechový tank T 121 je dnes už zberateľskou raritou. Na výstave v Moravskom Lieskovom nechýba. „Syn sa s týmto tankom hral už ako päťročný. Kúpila som ho v hračkárstve v Trenčíne za dvadsať korún. Bol na kľúčik a syn mal z tanku veľkú radosť,“ prezradila Kopúňová.

Súvisiaci článok Ušila košeľu, akú nosil Štefánik Čítajte 

Na výstavu priniesla aj nádhernú plachetnicu, ktorú vytvoril vlastnoručne jej otec. „Plachetnicu vyrezal z dreva a plachty vyrobil z plastu. A otvory na odtok vody zabezpečil pomocou kovových krúžkov, ktoré sa používajú na topánkach na prevlečenie šnúrok,“ vysvetlila.

Skryť Vypnúť reklamu

Pradedko vyrezal pre bábiky latrínu

Na výstave nemohli chýbať ani malé deti. S obdivom pozerali na hračky, ktoré prešli mnohokrát rukami ich predkov. „Mne sa najviac páči veľký ružový macík. Ten má vyše päťdesiat rokov. Páči sa mi viac ako dnešné hračky. A ešte by som rada mala umelú rybku. Hrala by som sa s ňou vo vani,“ predstavila si deväťročná Bianka Kopúňová.

Jej o tri roky mladšej sestre Timejke zažiarili očká pri pohľade na dvojicu telefónov, s ktorou sa malé deti v predchádzajúcej ére mohli hlasovo spojiť medzi dvoma izbami. Hoci Timejka nazvala „dvojtelefón“ mobilom, túžba telefonovať si s takouto detskou „starinkou“ spolu so svojou sestrou bola veľká. „To by bolo pekné, keby sme si mohli takto z izby do izby telefonovať s takýmito starými mobilmi. Ale krásny je aj červený zajačik,“ zatúžila malá Timea.

Jej pradedko vytvoril pre hračky drevené stoličky potiahnuté kožou či detský riad a drevené korýtko na pranie. A aby hračkám nič nechýbalo, pradedko dievčat vyrobil pred vyše päťdesiatimi rokmi pre bábiky aj drevenú latrínu.

Angličáky sú v kurze dodnes

Nezabudnuteľné autíčka – angličáky na výstave chýbať nemôžu. Pri pohľade na osobné autá mnohých značiek, sanitky, žeriavy, odťahovacie nákladiaky, autobusy, buldozéry či súťažné športiaky sa túžobne rozžiaria očká každého chlapca. Zohnať originálne kvalitné kovové autíčka v časoch socializmu však jednoduché nebolo.

„Angličáky sa dali dostať najmä v tuzexoch, keď tam prišiel tovar. Na tovar bývali dlhočizné rady. Na vtedajšiu dobu boli hračky dosť drahé. Angličáky sa predávali po piatich bonoch,“ pokračovala. A tak sa všetci návštevníci môžu pokochať pohľadom na najvyhľadávanejšie angličáky značky Matchbox, ale aj na pokusoch iných výrobcov preraziť na detský trh. Na podvozkoch niektorých angličákov objavíte okrem mierky aj nápisy „Sdelano v ZSSR“ či Made in Hong Kong.

„Syn si angličáky veľmi chránil, aby sa im nič nestalo. Dodnes sú veľmi zachované. Niektorým sa dali otvárať aj dvierka,“ zaspomínala si Kopúňová. Zohnať bony v Moravskom Lieskovom pre niektorých obyvateľov problém nebol. Ich predkovia pracovali v minulosti vo Francúzsku, odkiaľ im prichádzali vtedajšie franky zamieňané našimi úradmi za bony.

Bábiky staré vyše päťdesiat rokov

Plyšové hračky, ktoré na výstavu priniesla Ľubica Kusendová, majú vyše päťdesiat rokov.

„Hrávala som sa s nimi ja, hrával sa s nimi môj brat. Majú viac ako päťdesiat rokov. Potom dcéra aj syn. Dodnes boli pekne zabalené na povale a opatrili sme ich. Ani som netušila, že ich niekedy vybalím na výstavu,“ potvrdila.
Podľa jej slov boli staré bábiky doslova nezmar a vydržali vo výbornom stave dodnes. Tým novým, moderným, rýchlo odpadnú hlavičky či končatiny. Stará éra produkovala hračky vysokej kvality, ktoré prežili „bez ujmy na zdraví“ mnohé desaťročia dodnes. Už malé dievčatá sa snažili svojim bábikám ušiť šaty, aby ich pekne vyobliekali.

„Mali sme jednu – dve bábiky, ktoré nám stačili. Ani nám nenapadlo kupovať oblečenie pre bábiky v obchodoch, ako dnes kupujú pre barbíny. Všetko sme si uplietli sami. Naučila som sa to od mamy už ako malé dieťa,“ pokračovala. Krojované bábiky zo šesťdesiatych rokov boli kúpené v Piešťanoch, hoci ich vyrobili v Uherskom Brode.

Na výstave uvidíte takmer všetko z detstva

S niektorými hračkami sa deti na výstave môžu aj zahrať, iné si môžu prezrieť iba pohľadom. Napriek tomu, že máte pri prehliadke výstavy pocit, že na nej skutočne z hračiek dôb minulých nič nechýba, vedúca múzea by určite zopár exponátov ešte rada predstavila.

„Nikto nepriniesol napríklad obľúbené céčka alebo klik-klak, dlho nám chýbali aj mikáda. Erik Malíček ich priniesol priamo na výstavu,“ povedala. Určite narazíte na drevené sánky, ktoré vyrobil pre svojich synov pred 50 rokmi Michal Demko, či blonďavú bábiku v bordovo-čiernych šatách, ktorú Ľubka Kusendová pomenovala v detstve Baška podľa hlavnej hrdinky filmu Pán Wolodyjowski.

Výstava pre veľkých i malých

Najväčšiu miestnosť zaplnili skladacie súpravy Merkur. Súpravu výrobca neustále dopĺňal a jej najkvalitnejšie stavebnice boli už obohatené aj o elektronické súčiastky. V rozsiahlej miestnosti je vystavených aj množstvo detských kočiarikov pre bábiky a vyrezávané kolísky. Niektoré z nich majú takmer sto rokov.

„Najstaršia kolíska má deväťdesiat rokov, najstarší kočiarik má šesťdesiat. Pani Zdenka Želibabková nám dala kočík, v ktorom najprv vozili ju a potom v ňom „kočíkovala“ vlastné bábiky. Je z roku 1960. V kočiarikoch sme na dedine vozili okrem bábik aj psíkov či mačičky,“ uviedla vedúca múzea. Na jednej z kolísok si jej vlastníci v deň kúpy zaznačili aj jej dátum i cenu. 8. október 1957, cena 14 Kčs.

„Je skvelé, že ľudia s nami spolupracujú. Ak niečo majú, na výstavu to radi donesú,“ dodala Kusendová. Ak ste zvedaví, čo Múzeum v Moravskom Lieskovom pre svojich priaznivcov pripravuje na zimu, niečo vám prezradíme. Tešiť sa môžete na expozíciu z čias starého školstva

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 2. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 3. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 4. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 5. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 6. Mimoriadna akcia: K ročnému online predplatnému kávovar zdarma
 7. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso
 8. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 9. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 10. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 1. Mio Pilot: moderní navigace s bezplatnými aktualizacemi
 2. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 3. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 4. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 5. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 6. Mimoriadna akcia: K ročnému online predplatnému kávovar zdarma
 7. Svätá vojna
 8. Aj v dm rozkvitli žlté narcisy
 9. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso
 10. Uľahčujeme ľuďom s hendikepom nastupovanie do automobilu
 1. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 25 797
 2. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov 22 984
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 17 464
 4. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 13 808
 5. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 13 469
 6. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso 10 997
 7. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 9 701
 8. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 9 663
 9. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 9 631
 10. Gaderská dolina poteší celú rodinu 9 613
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?