Ako dopadla predsezónna kontrola kúpalísk v trenčianskom regióne, aké sú výsledky?
Pred uvedením kúpalísk do prevádzky bola dokladovaná kvalita bazénovej vody a vykonali sme komplexné previerky areálov. K 20. júnu mali vydané rozhodnutia k uvedeniu priestorov do prevádzky letné kúpalisko Trenčín Ostrov, kúpalisko Zelená žaba Trenčianske Teplice, kde je predpoklad otvorenia 1. júla, letné kúpalisko Nemšová a termálne letné kúpalisko Bánovce nad Bebravou.
V priebehu sezóny budeme na kúpaliskách robiť neohlásené kontroly.
Aký bol na kúpaliskách z hľadiska hygieny minulý rok, zaznamenali ste počas sezóny nejaké problémy?
Počas sezóny sme na kúpaliskách vykonávali odber vzoriek a štátny zdravotný dozor, neriešili sme zásadné nedostatky, pre ktoré by bolo nutné dlhodobo prerušiť prevádzku. Drobné nedostatky súviseli s kvalitou vody a čistením bazénov, čistotou súvisiacich priestorov bazénov.

Najčastejšie príčiny zistených nedostatkov sú nedostatočná, respektíve nadlimitná dezinfekcia bazénovej vody, malý objem vody, najmä vo vírivých bazénoch, v kombinácii s vysokou návštevnosťou. V jednom prípade sme zistili nižší počet plavčíkov, ako bol schválený v prevádzkovom poriadku kúpaliska.
Každým rokom sa zvyšuje počet ľudí, ktorí si postavia vlastné bazény. Na trhu je množstvo bazénovej chémie, ktorou vodu následne upravujú tak, aby bola „pekná“. Hovoria, že voda je čistejšia ako na verejných kúpaliskách. Súhlasíte s tým?
Starostlivosť o súkromné bazény je výlučne v kompetencii ich vlastníkov, je nevyhnutné prevádzkovať ich v súlade s odporúčaniami výrobcu. Zo zdravotného hľadiska je vhodnejšie častejšie čistenie bazéna, pranie filtrov a výmena vody v bazéne ako používanie nadmerného množstva bazénovej chémie. Pri dávkovaní chémie by si mali majitelia skontrolovať aspoň základné parametre, ako voľný, prípadne viazaný chlór, pH.
Sú aj pri domácich bazénoch možné zdravotné riziká?
Zdravotné riziká, zvlášť u malých detí a oslabených osôb, sú možné pri používaní akejkoľvek vody na kúpanie, ktorá nespĺňa základné požiadavky na zdravotnú bezpečnosť. Pri nedostatočnej alebo nevhodnej starostlivosti o súkromný bazén z hygienicky nevyhovujúcej vody môžu vzniknúť hnačkovité ochorenia, najmä u detí, či zápaly očných spojoviek, podráždenie pokožky.
Vylúčené nie sú ani dermatitídy, zápaly kože, urologické či gynekologické infekcie. Nevhodné je tiež veľké množstvo kúpajúcich sa v malom objeme vody, kúpanie sa osôb, ktoré trpia infekčným ochorením, či kúpanie sa s otvorenými ranami. Pri kúpaní je dôležitá aj osobná hygiena kúpajúcich sa. Do bazéna by mali vstupovať po predchádzajúcom osprchovaní.
Existujú nejaké rady a tipy, ako sa starať o vodu v domácom bazéne?

Každý bazén je nevyhnutné prevádzkovať v súlade s odporúčaniami výrobcu. Používanie bazénovej chémie takisto musí byť v súlade s odporúčaniami výrobcu. Pri používaní bazénovej chémie je potrebné kontrolovať aspoň základné parametre ako voľný, prípadne viazaný chlór, pH, a v prípade, že tieto parametre nie sú v súlade s odporúčanými, je nevyhnutné vykonať nápravné opatrenia.
Dôležité je zabezpečiť pravidelné čistenie bazéna, pranie filtrov, výmena časti alebo celého objemu vody pri zmenenej farbe vody, zákale alebo zápachu, výraznom zápachu po chlóre, slizovitých povlakoch na stenách bazéna.