Štvrtok, 6. október, 2022 | Meniny má Natália

Vypaľovali a vraždili. Komando trénovalo v Trenčianskych Tepliciach

Dve čaty príslušníkov vražednej Stíhacej skupiny Josef trénovali na kurze v Tepliciach.

SkryťVypnúť reklamu

TRENČIANSKE TEPLICE/PLOŠTINA/ PRLOV. Najskôr v neslávne známej obci Sekule, potom v Trenčianskych Tepliciach a napokon v moravských Vizoviciach.

Komando najmilitantnejších prívržencov nacizmu zložené z mladých Slovákov z Hlinkovej gardy a Hlinkovej mládeže v spojení so slovenskými Nemcami a niekoľkými sudetskými Nemcami najmä na veliteľských pozíciách sa počas kurzu v Trenčianskych Tepliciach vyprofilovalo na zabijakov s teroristickými, zaškodníckymi a diverznými praktikami.

Tie zamerali predovšetkým na civilné obyvateľstvo. Pri jeho cielenom vyvražďovaní neváhali použiť najbeštiálnejšie metódy.

SkryťVypnúť reklamu

V komande pôsobili aj ľudia blízki nášmu regiónu.

Po výcviku nasledovalo vraždenie obyvateľstva

Desiatky mŕtvych, postrieľaných a vo vlastných domoch i za živa upálených ľudí na Slovensku a Morave.

Len na území Slovenska za necelých päť mesiacov vyvraždilo Stíhacie komando Josef od novembra 1944 do marca 1945 štyridsaťdva obyvateľov.

Najtragickejšie útoky, na ktorých Stíhacia skupina Josef výraznou mierou spolupracovala, sa však ešte len blížili.

SkryťVypnúť reklamu

Po absolvovaní kurzu a presune skupiny s protipartizánskym zameraním z Trenčianskych Teplíc do Vizovíc sa skupina v spolupráci s esesákmi zamerala na obyvateľov Moravy.

Spolupodieľala sa na vyvražďovaní a za živa upaľovaní ľudí dvoch obcí neďaleko za slovensko-českou hranicou z jediného dôvodu. Obyvatelia moravskej Ploštiny a Prlova pomáhali počas vojny partizánom.

Záverečný účet spoluvyčíňania Stíhacej skupiny Josef v spolupráci s nacistami z Jagdkommanda Skorzeny bol krutý. 19. apríla 1945 v Ploštine vo vlastných domoch za živa upálili 24 ľudí, ďalšie tri osoby popravili a jednu umučili pri výsluchu.

Besnenie kománd na konci vojny však po pár dňoch pokračovalo ďalej. 23. apríla 1945 v neďalekom Prlove ukončilo svoj život v ohni za živa upálených 15 občanov obce. Trojica aktívnych partizánov bola obesená na jablone v neďalekej obci Bratřejov.

Jeden z nich mal v hlave 24 projektilov. A jediný muž, ktorému sa podarilo utiecť, bol počas úteku zranený. Gestapo si Tomáša Ondráška mladšieho po udaní našlo v nemocnici a ortieľ bol rovnaký. Po zastrelení skončil v hromadnom hrobe v Hošťálkové.

Prečítajte si tiež: Na Jankovom vŕšku zabíjali nacisti. Sedem ľudských tiel potom zapálili Čítajte 

Komando sa začalo formovať až v októbri 1944

Tragické likvidovanie slovenského a moravského obyvateľstva príslušníkmi Stíhacej skupiny Josef začalo naberať brutálne rozmery už krátko po absolvovaní kurzov.

Slovenskí Nemci v jednej ruke s horlivými slovenskými gardistami sa s neodvratnou blížiacou sa porážkou vyvršovali na civilnom obyvateľstve. Skôr ako k masakrovaniu obyvateľstva prišlo, absolvovala skupina niekoľko výcvikov.

Dočítajte tento článok
s predplatným MYregiony.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Ilustračná foto.

V Myjave si občania zvolia nového primátora po dvoch dekádach.


15 h

Poškodením uzamykacieho mechanizmu servisných dvierok spôsobil škodu vo výške takmer tisíc eur.


SITA 15 h

Pracovníci správy majetku mesta Bánovce nad Bebravou odstránili prekážky v skateparku v Športovom areáli Dubnička.


TASR 18 h
Trenčiansky hrad.

Trenčianske múzeum v Trenčíne začalo s údržbou drevených šindľov na strechách objektov Trenčianskeho hradu.


TASR 18 h

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu