Uspel s nimi v súťažiach Skvelé zelené video a Mladí reportéri pre životné prostredie. Je spoluautorom inovatívnej učebnice biológie pre učiteľov.

Rád tvoríte so žiakmi videá? Čo im to dáva?
Je to tvorivá aktivita, pri ktorej spolupracujú. Ak chcú, aby bol výsledok dobrý, nesmú nechať nič na náhodu. Pred samotným nakrúcaním je potrebná príprava, rozhovory, plánovanie, tvorba rekvizít a scenára. Ten vzniká brainstormingom a následnou diskusiou. Učia sa hľadať konsenzus a ostať pri prezentácii autentickí. Myslím, že takou činnosťou rozvíjajú nielen svoje vyjadrovacie schopnosti a kolektívne vnímanie, ale aj zdravé sebavedomie a kritické myslenie.
Je podľa vás menší tlak na výkon lepší pre vnútornú motiváciu a uplatnenie v živote?
Áno. Vnímajú to rovnako žiaci a aj naši rodičia. Minulý rok sa pani zástupkyne v dotazníku pýtali rodičov, prečo sa rozhodli pre našu školu. Veľmi málo rodičov si z možností vybralo, že by dôvodom boli akademické výsledky. Oceňovali najmä priateľskú atmosféru, pekné vzťahy a ponuku krúžkov mimo vyučovania. Dieťa u nás nie je nastavené na to, že príde o trištvrte na osem do školy, o jednej končí a medzitým je žiakom či žiačkou, nesmie sa hýbať v lavici, nesmie vyrušovať, nesmie behať, nesmie, čo ja viem, čo ešte. Ostáva dieťaťom, človekom, ktorý nemá nalinkovaný život.
Napĺňa práca vaše ambície? Cítite sa v nej realizovaný?
Určite. Deti sú pre mňa rovnocennými partnermi, dôverujem im. Viem im zadať úlohu aj zodpovednosť. Požičiam im školský fotoaparát a viem, že ho nezničia. Ak niečo nestihnem, napríklad postrihať video, požiadam ich o pomoc a viem, že sa na nich môžem spoľahnúť. Každý deň je pre mňa iný, plním si svoje sny a im pomáham plniť si ich sny.
V pilotnom ročníku programu Nadácie ZSE s názvom Výnimočné školy ste získali podporu pre projekt. O čo v ňom ide?
Skĺbili sme myšlienku pani riaditeľky s mojou predstavou. Ona prišla s nápadom vytvoriť na škole oddychové zóny pre žiakov. Chcela im dopriať miesto, kde by počas prestávok alebo aj po skončení vyučovania mali možnosť zahrať sa, niečo si nakresliť či prečítať alebo sa len tak zvaliť do sedacieho vaku a oddýchnuť si. Pre starších žiakov chcela živú školskú záhradu – pekné a zmysluplné miesto, kde by prakticky využívali získané vedomosti o pestovaní vegetácie a starostlivosti o ňu. Žiaci vytvorili na hodinách technickej výchovy vyvýšené záhony, naplnili ich zeminou, do nej nasadili rastlinky, priesady, vytvárajú skalky, dokonca pracovali s nástrojmi ako vŕtačka, hoblík, pílka. Niečo sa naučia a zároveň získajú pocit, že niečím prispeli k tomu, aké máme v škole prostredie.
Čím je prestávkový čas v škole dôležitý?
Je to čas na psychohygienu. Ak majú žiaci zmysluplné aktivity, pri ktorých relaxujú, tak znížime rôzne patologické prejavy v ich správaní – bude menej posmievania, šikany či náznakov násilia, naopak, podporíme tým samostatnosť žiakov a ich sociálne zručnosti. Deti navzájom živo komunikujú, prirodzene sa učia spolunažívaniu.
Nebolo papierovanie pri projekte náročné? Povzbudili by ste ďalších pedagógov, aby sa zapojili do ďalšieho ročníka programu?
Bolo to jednoduché. Žiadosť sme mali spravenú za dva dni, všetko sme si najprv premysleli, vypísali sme ciele, uviedli sme presne, čo by sme potrebovali, a rýchlo prišlo schválenie. Získali sme tritisíc eur. To je slušný peniaz, v hospodárení školy žiadna bezvýznamná položka. Máme obmedzený rozpočet a nie je veľa možností, ako získať niečo, čo síce nie je úplne nevyhnutné, ale významne to skultúrni prostredie a má pre našu každodennú prácu nespochybniteľný prínos.
O svojej práci, ktorá ho baví a napĺňa, bol Jaromír Flaškár porozprávať na piatom pokračovaní zo série podujatí Na vlastných nohách organizovanom Voices. V utorok 4. 6. 2019 v Trenčíne v spoločnosti ďalších zaujímavých rečníkov, Martina Bajaníka, Jána Cifru, Veroniky Gulášovej a Pavla Seriša, rozprával o tom, ako sa stal učiteľom, čomu sa v práci venuje, čo ich na tom baví viac a čo menej.
Nadácia ZSE chce prispievať k tomu, aby sa proces vzdelávania na Slovensku mohol zlepšovať. V grantovom programeVýnimočné školy podporujeme učiteľov, ktorí majú motiváciu učiť zaujímavo a byť inšpiráciou nielen pre svojich žiakov, ale aj pre svojich kolegov.
Viac informácií o programe získate na https://nadaciazse.sk/projekt/vynimocne-skoly