TRENČÍN – OPATOVÁ. Skupina aktívnych folkloristov z bývalých regionálnych súborov sa rozhodla založiť nový folklórny súbor. V regióne sú detské, mládežnícke i seniorské folklórne súbory i skupiny, na ktoré môžu byť Trenčín a okolie právom hrdé.
Čákovci sa rozhodli dať príležitosť všetkým, ktorí milujú folklór a radi by našli priestor najmä v strednej vekovej kategórii, ktorá je pre mládežníkov pristará a pre seniorov primladá. Ale to je iba veľmi orientačný údaj. Pokiaľ vás sugestívny slovenský folklór nadchýna, ak vám ešte stále rozihráva žilky, folkloristi z Čákovca vás radi privítajú medzi sebou bez ohľadu na vek. A je jedno, či vás rozihráva muzika, spev, či ľudový tanec.
Súbor už na prvý dojem srší príjemnou a rodinnou atmosférou. Folklórne skúsenosti vôbec nie sú podmienkou, hoci sú, samozrejme, vítané. Tance si „šijú na mieru,“ aby aj začiatočníci mali istotu vo svojom výkone a svoje miesto v tanci. Hlavne sa však snažia o pocit radosti a folklórnej poctivosti, aby mal divák z ich vystúpenia pekný zážitok, priam chuť sa k nim pridať.
Začali pred pár mesiacmi a dokazujú, že to ide

Folkloristi z Čákovca sa rozhodli pre dosť náročný manažérsky krok pre založenie súboru skraja tohto roka. Odvtedy sa súbor početne rozširuje a momentálne má už takmer 15 stálych členov.
Číslo je veľmi pohyblivé, pretože noví členovia stále prichádzajú, no niektorí aj odchádzajú. S ľútosťou. S ľútosťou za skvelou atmosférou, ale aj s konštatovaním, že pravidelné nácviky nie sú pre nich. S ľútosťou, že to, čo na pódiu vyzerá tak ľahko a bezprostredne, skrýva dlhé hodiny, týždne, mesiace aktívnych tréningov a kopec prepotených tričiek. Teraz už majú aj svoju tanečnú, spevácku aj hudobnú zložku.
„Prišli k nám aj rodičia s deťmi, ktoré veľmi chceli začať tancovať. Zo stoličky a od smartfónu v ruke to postavilo do diagonály na nácvikoch nakoniec aj rodičov, ktorí pôvodne prišli iba ako sprievod a nejaký folklór nemali v pláne ani vyskúšať. Napokon tanec zlomil aj ich a folklór sa stal tiež ich veľkou vášňou, “ povedala Ivana, autorka choreografií.
Orientovať sa chcú na celý „región“ Matúša Čáka
„Matúš Čák bol pán Váhu a Tatier, od neho je odvodený aj názov súboru a jeho zámer folklórne sa zamerať na regióny od Váhu po Tatry, ale primárne sa chceme orientovať hlavne na náš – trenčiansky región. Neskôr sa naše regionálne zameranie určite rozšíri,“ povedal Ľubor – vedúci súboru.

Tance i piesne z týchto ďalších regiónov majú síce pripravené, ale... Večné zaklínadlo folklórnych súborov sú financie. Slovensko je také náramne bohaté na kroje, ktoré sa líšia od dediny k dedine, od doliny k doline a ak súbor chce predviesť tance z iných regiónov, musí mať k nim aj primerané vybavenie. A to je veru drahý beh na dlhé trate. Napriek tomu ich nadšenie nepoľavuje. Už aj preto, lebo sa líšia od iných folklórnych súborov predo-všetkým tým, že ich tance predstavujú ucelený príbeh, uviedla Margita, režisérka a dramaturgička súboru.
Členov súboru neselektujú
Ktokoľvek, kto sa zaujíma o folklór, rád spieva, tancuje, alebo hrá, má v Čákovci dvere otvorené.
„Skúsenejší, ale aj nováčikovia sa môžu prísť pozrieť, ako to u nás chodí. V prípade záujmu ich trpezlivo navedieme na krásnu folklórnu cestu. Do ničoho našich členov nenútime. Chceme, aby sa aj úplní nováčikovia cítili radostne,“ hovorí dramaturgička súboru.
Nácvik obsahuje všetko. Rozcvičku, pohybovo-rytmickú prípravu, až po tréning samotného folklórneho pásma, ktoré pripravujú na vystúpenia. Starší aj mladší členovia sa už tešia, ako svojim rodinám a priateľom ukážu, čo sa v súbore naučili.

„Každý utorok o 18:00 sme v kultúrnom dome v Opatovej pripravení zdokonaľovať naše predstavenia, ale aj motivovať našich budúcich členov k nefalšovanej radosti z pohybu, piesne a podmanivého rytmu. Kto si nevie svoj život predstaviť bez sociálnych sietí a internetu, nájde nás aj tam. Ale garantujem vám, že dotyk s autentickým folklórom generuje závislosť na celý život, “ hovorí Zoltán, zástupca hudobnej zložky folklórneho súboru Čákovec.
Plány majú aj do budúcnosti
Témami tancov chcú byť zaujímaví pre svoje publikum. V Trenčíne je veľa úspešných folklórnych súborov, ktoré sú väčšinou úzko regionálne orientované. V Čákovci sa už tešia na svoju premiéru, pretože pozvania na vystúpenia sú pre nich veľmi záväzné.
„Človek dokáže čokoľvek, len k tomu musí mať vzťah. Pokiaľ niekto niečo chce, tak to zvládne. Poďme sa tešiť z toho, čo robíme! Váhavých povzbudíme, nesmelých naučíme, leniví nech sa ostanú sťažovať na nudu doma,“ aj takto by sa dalo sformulovať heslo súborákov z Čákovca.
Je to drina
Pri svojej návšteve v Čákovci som videla, že folkloristi na javisku dokazujú, že tanec robia s radosťou. Ak vás slovenský folklór zatiaľ oslovuje iba z diaľky, neváhajte prísť otestovať svoj záujem do kultúrneho domu v Opatovej.
„Folklór nie je spartakiáda ani gymnastika, ani účelová tanečná šou. Človek si pri folklóre ani neuvedomuje, z čoho pochádza svalovica nasledujúceho dňa, ale vie, z čoho pramení radosť,“ usmieva sa tanečná pedagogička súboru.
Vedúci folklórneho súboru odkazujú, že nových uchádzačov privítajú s radosťou. Veková bariéra pre nich neexistuje. Radi privítajú všetkých, ktorí majú potrebné povolenie od rodičov, ale aj takých, ktorí sa do detskej kategórie neradia a nepripúšťajú ani vstup medzi seniorov. Stačí sa v ktorýkoľvek utorok dostaviť do kultúrneho domu.
Petra Poórová, autorka je študentkou masmediálnej komunikácie