TRENČÍN. Päť prvých a jedno druhé miesto získali slovenskí envirožurnalisti v medzinárodnej súťaži Mladí reportéri pre životné prostredie. Študenti triumfovali v konkurencii 36 krajín, Slovensko sa vďaka nim stalo už druhý rok po sebe najúspešnejšou krajinou v hlavnej súťaži.
Z regiónu sa ziskom prvého miesta môžu pochváliť žiaci z Novej Dubnice, ktorí spracovali tému znečistenia Kolačínskeho potoka.
Musia vedieť písať, točiť aj fotiť
Mladí reportéri vo veku 11 až 25 rokov riešia lokálne problémy životného prostredia, hľadajú riešenia a zistenia uverejňujú formou článkov, fotografií a videí.
Na medzinárodnú súťaž postúpili najlepšie práce z národnej úrovne, v súťaži sa o prvenstvá v troch vekových kategóriách uchádzalo 200 príspevkov.
Ocenení sa v nich venovali svetelnému smogu, upcyklovaniu nákupných vreciek, chove včiel v areáli prešovského gymnázia, iniciatíve za bezslamkovú Spišskú Novú Ves a znečisteniu Kolačínskeho potoka v Novej Dubnici.
„Venovali sme sa tomu, že potom vysychá a rovnako aj jeho znečisteniu. Oslovili sme mestský úrad a občianskych aktivistov, na reportáži sme pracovali asi dva mesiace,“ priblížil žiak súkromnej základnej školy v Novej Dubnici Peter Vavrinec.

Tému spracoval s Jakubom Benčom, ktorý tvrdí, že vďaka reportáži sa o probléme s vysychaním potoka v letnom období dozvedelo množstvo ľudí.
„Počas leta prameň vysychá a aj kvôli tomu, že záhradkári z neho odčerpávajú čerpadlami vodu. Keď je stav potoka kritický a takmer vyschnutý, mesto zakáže z neho vodu čerpať, čo ale nie vždy ľudia dodržiavajú. Problém býva aj so znečistením, nebýva to ale až tak zlé, keďže v ňom žijú aj pstruhy,“ priblížil žiak základnej školy.
Dva tímy – jeden chlapčenský a druhý dievčenský – vedie na škole učiteľ Marek Janičík.
Podľa vlastných slov majú na úspechu Petra Vavrinca a Jakuba Benča a ďalších úspešných slovenských reportérov zásluhu najmä národná koordinátorka programu Klaudia Medalová s manželom Richardom Medalom.