NOVÉ MESTO NAD VÁHOM/TRENČÍN. Dvojvýstava diel významných postáv výtvarného umenia najmä z trenčianskeho regiónu prilákala priaznivcov ich tvorby naraz do dvoch galérií. Maľby, kresby, sochy, fotografie či plastiky môžete vidieť vo výstavnej sieni Mestského kultúrneho strediska v Novom Meste nad Váhom od 3. júna až do konca tohto mesiaca.
Výber z kolekcie diel bol od 4. apríla do 9. júna predstavený aj v Galérii M. A. Bazovského v Trenčíne. Zaujímavá expozícia predstavuje diela trenčianskych i mimotrenčianskych umelcov, ktorí stáli pri vzniku a začiatkoch existencie Galérie Bazovského.
Expozíciu ozdobili diela výtvarných legiend
Galéria M. A. Bazovského má vo svojom depozite 4900 umeleckých diel. Výber toho najlepšieho z domáceho prostredia môžete až do konca júna vidieť v Novom Meste nad Váhom počas výstavy Príbeh začína v roku 1969.

Určite vás zaujme pohľad na Trenčiansky hrad štetcom nedávno zosnulého Rudolfa Moška z roku 1979 v olejomaľbe Sviatočný deň, či Stádo koní namaľované Milanom Paštekom v roku 1980. Prihovárajú sa vám aj kresby Vladimíra Kompánka či Chalupy v Trenčíne od Ladislava Moška namaľované v roku 1974.
„Galéria prezentuje verejnosti pri príležitosti 50. výročia svojej existencie aspoň malú časť svojich rozsiahlych zbierok. Ambíciou výstavy v Novom Meste nad Váhom je návštevníkom predstaviť kvalitný zbierkový fond, v ktorom sa nachádzajú aj diela významných novomestských umelcov,“ uviedla kurátorka výstavy Elena Porubänová z Galérie M. A. Bazovského.
Potvrdzuje to aj bronzová socha Po koncerte z ateliéru domácej výtvarnej hviezdy Milana Struhárika, či príťažlivá bronzová podobizeň Študentky Evy od Pavla Tótha. Zaujmú aj známe Holubice, ktoré Jozef Fízel vytvoril z mosadze v roku 1975.
Vystavené sú diela najaktívnejších výtvarníkov
Medzi najaktívnejších výtvarníkov z nášho regiónu patril najmä maliar Svetozár Ábel (1929 – 1986) i sochár Jozef Fízel (1932 – 1998), ale aj vtedy ešte stredoškolský pedagóg Ladislav Moško, sochár Milan Struhárik či maliar Rudolf Moško (1926 – 2019).

„Neskôr to bol fotograf Anton Štubňa (1934 – 1996), maliar Ladislav Zdvíhal (1913 – 1997) i najmladší z nich, fotograf Ladislav Kobza, ktorý dodnes tvorí,“ pokračovala Porubänová. K pobočke Zväzu slovenských výtvarných umelcov založenej v Trenčíne ešte pred vznikom Bazovského galérie aktívne pôsobili mnohí už vtedy úspešní umelci. Práve preto na oboch výstavách možno po rokoch opäť obdivovať aj diela Andreja Rudavského, Bohuša Záboja Kuľhavého, Michala Jakbčica, Evera Púčeka, Milana Paštéku,či Andreja Barčíka.
„K založeniu trenčianskej galérie prispel svojou autoritou aj bratislavský sochár Alexander Trizuliak, ktorého zásluhou vznikli aj ďalšie slovenské galérie. Jedno z jeho diel môžu vidieť aj návštevníci novomestskej expozície výstavy Príbeh začína v roku 1969,“ podotkla kurátorka výstavy.
Pred rokom 1969 sa vystavovali i na hrade
K aktuálnej výstave Príbeh začína v roku 1969 galéria na svojej webovej stránke pripravila aj katalóg v elektronickej podobe, v ktorom je zdokumentovaná výstava, vystavené diela a tiež dobové fotografie z výstavnej činnosti v troch rôznych sídlach galérie. Nechýbajú tam ani dobové portréty autorov vystavených diel.
„Kvalitné diela zo zbierky galérie tak zostanú pre verejnosť zachované aj po skončení výstavy,“ dodala Ela Porubänová. Hoci galéria v Trenčíne otvorila návštevníkom dvere po prvýkrát v roku 1969, už predtým tvorcovia nielen z nášho regiónu predstavovali svoje diela na individuálnych i skupinových výstavách v Trenčíne.

Rozsiahle výstavy moderného slovenského výtvarného umenia boli pred rokom 1969 organizované v Trenčianskom múzeu a na Trenčianskom hrade. Diela sa neskôr stali základom zbierkového fondu GMAB.