NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Snoezelen Room – alebo aj miestnosť, kde môžete „čuchať“ i driemať. Špeciálne upravená biela miestnosť so zaujímavými svetelnými a zvukovými prvkami doplnenými vhodnou vôňou a relaxačnou hudbou.
Snoezelen je multifunkčná metóda, ktorá dokáže pomôcť deťom s mentálnym i telesným postihnutím, autistom alebo deťom s viacnásobným postihnutím. Hoci sa Snoezelen v podobe prvej multisenzorickej miestnosti na Slovensku objavil po prvýkrát už v roku 2002, sú kompletne vybavené „snoezelen izby“ v našom regióne skôr ojedinelými lastovičkami.
V Novomestskom okrese je jediná, v Špeciálnej základnej škole a Praktickej škole v Novom Meste nad Váhom.
Snoezelen miestnosť je vstupom do iného sveta
Zavriete za sebou dvere a máte pocit, že ste sa dostali do iného sveta. Príjemné prítmie, v ktorom ste obklopení bielymi stenami bez okien, v kúte vysoký valec s preháňajúcimi sa bublinami a veľkými umelými rybkami, na stene abstraktná videoprojekcia, na zemi hrubý zväzok optických vlákien simulujúcich svietiace vlasy ukončené drobnými svietiacimi diódami.

Chýbať nemôže posteľ na oddych, špeciálna hudba s upokojujúcim vplyvom a vône podľa vašej chuti či nálady.
Neváhajte si ľahnúť na zem, samozrejme, s bielym huňatým kobercom, či pohodlne sa uložte do sedacích tuli vakov. Ako inak – bielych.
„Základom multisenzorickej miestnosti je biela farba. Nevylučuje sa však ani tmavá farba, napríklad čierna. Musí sa zabrániť akýmkoľvek vonkajším vplyvom, preto je miestnosť kompletne zatemnená,“ prezradila špeciálna pedagogička Jana Masaryková.
Bezdrôtový interaktívny ovládač umožňuje deťom meniť farbu bublinového valca, neprehliadnete ani zrkadlovú guľu pripomínajúcu zašlé časy diskoték. Na stenách sa na seba vďaka deviatim kupolám na obrovskom zrkadle pozeráte súčasne pod rôznymi uhlami mnohokrát.
Do reálneho sveta vychádzajú pokojné deti
Hlavným cieľom pobytu v snoezelen miestnosti je relaxácia, pokoj, uvoľnenie fyzického a psychického napätia. Rozvíjať sa tu deti naučia aj jemnú či hrubú motoriku. „Snažíme sa, aby deti všetky negatívne pocity a vnemy nechali za sebou a pocítili niečo pozitívne. Každý žiak vyžaduje individuálny prístup,“ skonštatovala ďalej Jana Masaryková.
Optické vlákna rozvešané na žiakoch v podobe vlasov Zlatovlásky ich dokážu upokojiť a zároveň okamžite príjemne uvoľniť a pobaviť. Po niekoľkých desiatkach minút strávených v snoezelen miestnosti vychádzajú do reálneho sveta zrelaxované deti naplnené pokojom.

„Keď mi deti prídu zo snoe-zelen miestnosti na klasickú vyučovaciu hodinu, vidno na nich, že sú psychicky i fyzicky veľmi oddýchnuté a zrelaxované. Postihnuté deti sú ľahšie unaviteľné a rýchlejšie strácajú pozornosť. Preto je oddych v tejto relaxačnej zóne pre ne výborným impulzom pre ďalšiu činnosť,“ potvrdila špeciálna pedagogička Monika Šupatíková.
Deti určujú aj vôňu exotického ovocia
Na podporu jemnej i hrubej motoriky v snoezelen room nechýbajú lopty s hmatovými stimulmi či iné hmatové podnety.
V obrázkovom kotúči s tekutinou sa menia farby, ktoré sú premietané na bielu stenu. Drobné dózy vám vďaka svojim arómam ponúknu možnosť otestovať si svoje čuchové ústrojenstvo a uvoľniť aj tieto zmysly.
Aj postihnuté deti tu vďaka výrazným arómam dokážu priradiť kartičky s kresbami ovocia k privoňaným arómam. Poznávajú tak vôňu hrušiek, jabĺk či malín, ale aj exotického ovocia.
Bublinový valec je najpopulárnejší
Bublinový valec s nastaviteľnými farbami je najobľúbenejším prvkom snoezelen miestnosti medzi školákmi na špeciálnej škole.
„Deti bublinový valec veľmi upokojuje. Niektoré z nich počas času stráveného v miestnosti aj zaspia. V snoezelen miestnosti je s hudbou spustený vždy iba jeden prvok. Napríklad bublinový valec, neskôr optické vlákna pripomínajúce svietiace vlasy. Deti dokážu vytvoriť z vlákien svietiace palmy a potom si ich v zrkadlových kupolách obzerajú vo všetkých sklonoch,“ pokračovala Masaryková.
V netradičnej miestnosti sa postihnuté deti snažia pedagógovia zaujať vždy niečím novým. Učiteľ sa musí vopred pripraviť na snoezelen jednotku a na žiakov, s ktorými chce pracovať.

Zvolí si aktivity, ktoré chce použiť a taktiež pomôcky, ktoré počas aktivity s deťmi využije.
„Ideálne je v miestnosti vytvoriť aj nejaký príbeh. Okolo tuli vaku napríklad natiahnuť dlhé svietiace vlasy pomocou optických vlákien. Prostredníctvom príbehu sa môžeme potom vo fantázii plaviť loďou. V reakciách chlapcov či dievčat pritom nevidno diametrálne rozdiely,“ vysvetlila ďalej špeciálna pedagogička Masaryková.
V miestnosti maximálne tridsať minút
Deti s mentálnym postihnutím či autizmom túto miestnosť milujú. Ak majú pocit, že v nej dlhšie neboli, vstupu do kráľovstva relaxu sa domáhajú. „Ideálny je individuálny prístup. Jeden žiak a jeden učiteľ. Maximálne by mali byť v miestnosti štyri osoby. Ohraničený je aj čas. Vhodný interval je pätnásť až tridsať minút,“ pokračovala priekopníčka snoezelen metódy v Novom Meste nad Váhom.
Keď deti v obľúbenej miestnosti za sebou zatvoria dvere, majú pocit novoobjavenej planéty. Okamžite je to na ich správaní výrazne cítiť. Sú pokojnejšie, dostávajú sa do pohodového režimu, klesá ich nervozita.
„Je to pre nich naozaj nový svet. Vždy sa sem veľmi tešia,“ usmiala sa. Táto metóda však nie je určená iba deťom s rôznym druhom postihnutia. Pozitívny vplyv má na zdravé deti i dospelých.
Takéto miestnosti by bolo podľa propagátorky vhodné vybudovať aj v bežných základných školách.
„V Bratislave je takáto miestnosť už aj v klasickej základnej škole. Samozrejme, je väčšia, pracovať v nej môže až pätnásť detí naraz,“ pokračovala.
Priekopníkmi netradičnej metódy sú Holanďania
Za teóriou viaczmyslového vnímania stoja americkí psychológovia Cleland a Clark. Úspešnú teóriu pred päťdesiatimi rokmi posunuli výrazne ďalej Holanďania Ad Verheul a Jan Hulsegge. Práve o nich môžeme hovoriť ako o zakladateľoch prelomovej metódy Snoezelen.
Dnes sa táto metóda používa predovšetkým v materských, špeciálnych a základných školách. Úspechy dosahuje aj v rôznych integračných centrách, hospicoch a denných stacionároch.
Predovšetkým v Škandinávii je už neodmysliteľnou pomôckou pri liečbe v nemocniciach, rehabilitačných zariadeniach či v centrách pre duševné zdravie. V našom regióne je najviac takýchto miestností v Trenčíne. Jedna z nich je v Detskom mestečku, ďalšia v špeciálnej základnej škole, v centre sociálnych služieb DEMY či v súkromnej škole pre autistov.