STARÁ TURÁ. Hoci Gustáv Rumánek vyše štyridsať rokov pôsobil ako uznávaný vývojový konštruktér a technológ, jeho duša bola vždy spojená s literárnou tvorbou a regionálnou históriou.
Rodák z Nového Mesta nad Váhom sa zamiloval do dejín kraja pod Javorinou a jeho výrazných osobností, svoju dušu rozohrával v láskavých veršoch vydaných v niekoľkých básnických zbierkach, zachytil životné osudy vyše 140 významných osobností Starej Turej.

Žiaľ, 3. júna si tohto priateľského a tvorivého človeka navždy zobrala zákerná a ťažká choroba.
Uznávaný konštruktér a obľúbený literát
Gustáv Rumánek sa narodil 14. novembra 1937 v Novom Meste nad Váhom. Po úspešnom štúdiu na Strojníckej fakulte SVŠT v Bratislave (1960-1966) pracoval ako technológ a vývojový konštruktér v oblasti zdravotníckej techniky v podniku Chirana Stará Turá. V rámci svojich pracovných aktivít bol autorom a spoluautorom viac ako 30 patentovaných vynálezov.
V našom regióne sa stal známym aj vďaka svojim mnohým literárnym a prezentačným dielam. Hoci sa literárnej tvorbe začal venovať najmä v dôchodcovskom veku, bol veľmi aktívny.
Gustáv Rumánek bol autorom viacerých básnických zbierok. Debutoval knižkou poézie Napokon odložím husle (2003), na ktorú nadviazal zbierkou Po splne slnečníc (2007). O dva roky neskôr potešil milovníkov poézie zbierkou Zdvihnutá minca (2009). Vo svojich zbierkach sa nevenoval iba klasickej básnickej tvorbe. Zaujal ho aj japonský literárny útvar haiku, ktorý sa stal neoddeliteľným prvkom jeho zbierok Sto haiku a verše (2011) a Bojto (2014).

V roku 1991 spoluzakladal mestské periodikum Staroturiansky spravodajca, v ktorom propagoval prácu významných osobností Starej Turej. Gustáv Rumánek v minulosti publikoval aj v našich novinách, ale aj v Amerických listoch či ďalších periodikách Novomestský spravodajca, Beckovské noviny, Kálnické ozveny či Kopaničiar Expres. Napísal vyše 400 článkov. Od roku 2013 bol členom Spolku slovenských spisovateľov.
Diela so silnou faktografickou hodnotou
Jeho ďalšie literárne diela majú silnú faktografickú výpovednú hodnotu. V publikácii Staroturianske trvalky: životopisy nežijúcich staroturianskych osobností (2009) uviedol zoznam životopisov 143 nežijúcich osobností zo Starej Turej a blízkeho okolia. Ten o päť rokov ešte doplnil biografiami ďalších 19 osobností v diele Trvalky zo Starej Turej. Významným osobnostiam nášho regiónu venoval aj publikáciu Bryndziarske pastorále: sága rodu Michala Klimáčka, starého otca Ľ. Podjavorinskej (2009). Autobiografické príhody vydal v roku 2014 v knižke Čriepky, črepiny.
V rámci prezentácie významných postáv nášho regiónu inicioval Gustáv Rumánek odhalenie pamätných tabúľ významným postavám z jeho rodného kraja. Vďaka jeho aktivitám si prostredníctvom pamätných tabúľ spomíname aj na vojaka a diplomata Jána Slezáka, priemyselného dizajnéra Jána Ondrejoviča, zaslúžilú učiteľku Janku Bahnovú, poetku Máriu Rafajovú a príslušníka 311. bombardovacej perute RAF Adama Piláta.
Za svoje celoživotné dielo v prospech nášho regiónu získal v roku 2008 ocenenie Významná osobnosť Podjavoriny. S maliarkou Elenou Rumánkovou vychovali dve deti, ktoré sú na literárnom poli tiež veľmi úspešné. Martina Monošová je obľúbenou autorkou ženských románov, jej brat Ivan Rumánek uznávaným jazykovedcom, orientalistom a prekladateľom.
Česť jeho pamiatke!