Mnoho ochorení sietnice vo svojom počiatku prebieha skryto a až v pokročilom štádiu sa prejaví zhoršeným videním, ktoré však v tú chvíľu už nie je možné napraviť, iba spomaliť. Každý po 35. roku života by teda mal podstúpiť špeciálne vyšetrenie sietnice (tzv. OCT angiografiu), ktorá dokáže odhaliť mnoho očných ochorení v počiatočnom štádiu, kedy pacient ešte žiadne príznaky nepociťuje.
“OCT angiografia je revolučná zobrazovacia metóda sietnice, ktorá oproti štandardnému OCT zobrazuje nielen stav jednotlivých vrstiev sietnice, ale zároveň i funkčnosť všetkých jej štruktúr“, vysvetľuje MUDr. Dana Černohubá, odborná lekárka Očného centra Sokolík, ktoré sa špecializuje na liečbu sietnice a sklovca.

Špeciálne skenovanie sietnice dokáže odhaliť závažné ochorenie sietnice (diabetická retinopatia), ochorenie makuly, odlúpenie sietnice a ďalšie degeneratívne zmeny na sietnici. Vyšetrenie pomocou OCT angiografie je rýchle, bezpečné, naviac úplne bezbolestné a bez vnútrožilného použitia kontrastných látok.
Očné centrum Sokolík má špecializované centrum pre liečbu ochorení sietnice (tzv. vitreoretinálne centrum), v rámci ktorého pacient získa kompletnú starostlivosť na jednom mieste – od diagnostiky až po následnú chirurgickú liečbu.
“Pracovísk, ktoré sa zaoberajú komplexnou liečbou sietnice je v súčasnej dobe veľmi málo a pacienti tak často musia čakať až pol roka na objednanie. Bohužiaľ pri ochorení sietnice si pacienti čakanie nemôžu dovoliť. V našom centre máme pre ochorenie sietnice pre pacientov minimálne objednávacie lehoty a najmodernejšie diagnostické a liečebné prístroje”, hovorí MUDr. Dana Černohubá.
Liečba ochorení sietnice sa vykonáva pomocou bezbolestného laserového výkonu. V Očnom centre Sokolík sa k týmto zákrokom používa najnovší sietnicový laser – v oftalmologickom slangu ide o tzv. žltý laser, ktorý je oproti štandardným (tzv. zeleným laserom) omnoho šetrnejší k štruktúram oka a je pomocou neho možné ošetrovať i tie ochorenia, ktoré sú pre ostatné typy laserov príliš rizikové.

Vekom podmienená makulárna degenerácia (VPDM)
Patrí k najzávažnejším ochoreniam sietnice a je najčastejšou príčinou ťažkej straty zraku až slepoty u starších ľudí. Pri makulárnej degenerácii dochádza k postihnutiu tzv. žltej škvrny (centrálnej časti očnej sietnice).
Diabetická retinopatia
Je závažné ochorenie ciev očnej sietnice v dôsledku zle liečenej cukrovky. Vysoká hladina cukru v krvi spôsobuje upchatie či poškodenie drobných ciev, ktorými je sietnica pretkaná. Dochádza tak k nedostatočnému prekrveniu či opuchu sietnice, ktoré spôsobuje zhoršené videnie až po stratu zraku.
Odlúpenie sietnice
Je pomerne časté a veľmi nebezpečné ochorenie, ktoré väčšinou spôsobuje trhlina v sietnici. Odlúpenie sietnice zhoršuje jej výživu a funkciu. Čím je rozsah väčší, tým je menšia nádej na zlepšenie videnia.
S cukrovkou k očnému? Povieme vám prečo!
Cukrovka so sebou prináša záťaž pre celé telo. Jednou z častých chronických komplikácií, ktoré postihujú pacientov s diabetom, je tzv. diabetická retinopatia. Ide o závažné ochorenie ciev očnej sietnice v dôsledku nesprávne liečenej cukrovky. Vo vyspelých krajinách je najčastejšou príčinou slepoty u diabetikov. Ako riziku slepoty predísť a ako sa dá toto ochorenie liečiť? Radí MUDr. Ján Sokolík, primár Očného centra Sokolík v Trenčíne.
Čo je diabetická retinopatia
V dôsledku zle kompenzovanej cukrovky spôsobuje vysoká hladina cukru v krvi upchatie a poškodenie drobných ciev, ktorými je sietnica pretkaná a dochádza tak k poruche prekrvenia sietnice. Pri ďalšej forme diabetickej retinopatie cievy v sietnici tzv. „netesnia“, presakuje z nich tekutina a spôsobuje opuch sietnice. „Nedostatočné prekrvenie a opuch sietnice potom znižujú schopnosť videnia,“ vysvetľuje primár MUDr. Ján Sokolík a dodáva: “Oko sa snaží napraviť situáciu rastom nových ciev. Tie sú ale nekvalitné, praskajú a môžu spôsobiť odlúčenie sietnice a iné vážne komplikácie ohrozujúce zrakovú ostrosť oka.“
Kontroly raz ročne i bez ťažkostí
Primár Sokolík diabetikom odporúča návštevu očného lekára minimálne jedenkrát ročne, a to i v prípade, keď žiadne zhoršenie zraku nepociťujú. Zákernosť diabetickej retinopatie totiž spočíva predovšetkým v nenápadnosti. Spočiatku sa neprejavuje prakticky žiadnymi príznakmi a až v pokročilom štádiu sa prejaví zhoršeným videním, ktoré v tej chvíli však už nie je možné napraviť, iba spomaliť. Prvotnú fázu ochorenia tak môže odhaliť iba lekár pri vyšetrení očného pozadia. Práve preto sú pravidelné každoročné preventívne prehliadky tak dôležité.
Posledná záchrana pred rizikom slepoty
Základom liečby a prevencie diabetickej retinopatie je dosiahnutie a trvalé udržanie optimálnej kompenzácie cukrovky a ďalších rizikových faktorov diabetu, ktorými je vysoký tlak a vysoká hladina cholesterolu. Ak dôjde k pokročilému štádiu diabetickej retinopatie, prichádza na rad moderná medicína – operačný zákrok pomocou laseru. „Operačným zákrokom bohužiaľ už nie je možné videnie zlepšiť. Pomáha však spomaliť a stabilizovať priebeh ochorenia,“ vysvetľuje primár Ján Sokolík.
Na záver pán primár Sokolík pripomína, že do istej miery by sme mali predchádzať nielen diabetickej retinopatii, ale i samotnej cukrovke. Základom je dodržiavanie vhodnej životosprávy správnym stravovaním a dostatkom pohybu.
KOMPLEXNÁ STAROSTLIVOSŤ O VÁŠ ZRAK
Očné centrum Sokolík je súkromné centrum, ktoré poskytuje očnú zdravotnú starostlivosť už od roku 2010. Poskytujeme vysokú kvalitu operácií a vyšetrení, garantovanú výborným technickým zázemím a excelentnými operatérmi.
Váš zrak bude v Očnom centre Sokolík v tých najlepších rukách!
- Preventívne komplexné vyšetrenie
- Vyšetrenie a operácia sivého zákalu
- Liečba sietnice a sklovca
- Liečba zeleného zákalu
- Liečba vekom podmienenej makulárnej degenerácie (VPMD)
VOLAJTE: 0904 146 537
Očné centrum Sokolík, s.r.o.
Jilemnického 532/2
budova ALFA (bývalý Slovakotex)
recepcia@ocnesokolik.sk
