TRENČÍN. V uliciach Trenčína sa v stredu 15. mája už po tretíkrát konala verejná zbierka spojená s osvetovou kampaňou o nevyliečiteľnom ochorení sklerózy multiplex (SM).
Pomocnú ruku so zbierkou, ktorej výťažok napomôže pri liečbe pacientom s diagnostikovaným ochorením, podali šiesti študenti Piaristického gymnázia Jozefa Braneckého v Trenčíne.
Ochorenie nie je iba o zabúdaní
Podujatie s názvom Krok sklerózy multiplex zorganizoval v Trenčíne miestny klub SM, ktorý združuje 30 pacientov s týmto ochorením. Výťažok zo zbierky, spojený s finančnými príspevkami, dotáciami a darmi dvoch percent z daní, využíva klub na zaplatenie rehabilitácií, ktoré pacienti potrebujú.
Časť z výťažku z vlaňajšej zbierky v uliciach Trenčína využili na úhradu rekondičného pobytu pre 13 členov klubu v Trenčianskych Tepliciach.
„Z kúpeľného mestečka sme sa vrátili pred pár dňami, absolvovali sme rôzne procedúry zamerané na prekysličenie mozgu, prekrvenie organizmu, cvičili sme jogu. Päť dní nám prospelo, vrátili sme sa domov po psychickej i fyzickej stránke plní síl,“ povedala predsedníčka klubu Jaroslava Michalechová s tým, že v rámci akcie Krok sklerózy multiplex prešli študenti menším školením.
Čo je skleróza multiplex?
Skleróza multiplex je chronické zápalové ochorenie centrálneho nervového systému.
- Napáda mozog, miechu a zrakové nervy.
- Nedá sa vyliečiť, ale dá sa úspešne potláčať, najmä ak sa včas diagnostikuje.
- Skleróza multiplex sa nazýva aj chorobou tisíc tvárí.
- Má veľa podôb, ale pritom žiaden predvídateľný vývoj.
- Sklerózu multiplex v súčasnosti nie je možné úplne vyliečiť, súčasná liečba však vývoj ochorenia môže výrazne spomaliť. Väčšina pacientov trpiacich týmto ochorením je vďaka tomu schopná žiť kvalitný život, pracovať, športovať, mať rodinu.
ZDROJ: SKLEROZA.INFO
„Dobrovoľníkov, ktorí rozdávali slnečnice, sme museli informovať, že skleróza multiplex nie je synonymom pre zabúdanie, to je vec, ktorá nás trápi najmenej. Skôr sa potrebujeme dostať fyzicky do formy, aby sme následne mohli robiť základné ľudské potreby bez pomoci druhých,“ upozornila Michalechová.

Medzi šiestimi dobrovoľníčkami, ktoré sa počas chladného dňa vybrali do ulíc so slnečnicami, propagačnými letákmi i pokladničkami, boli študentky gymnázia Darina Miletská a Iva Zermeghová.
„Prihlásila som sa, pretože toto ochorenie máme v rodine, pred dvomi mesiacmi mi naň zomrela prababka. Niektorí oslovení vedia, o aké ochorenie ide a spomenuli aj to, že ochorenie majú v rodine, iní veľa nevedeli,“ povedala Iva Zermegová.
Jej spolužiačka Darina chcela podporiť dobrú vec. „Táto kampaň je super, sama som sa vyviedla z omylu, že je to ochorenie postihujúce iba pamäť. Zistila som, že to tak nie je a niektorí ľudia nemôžu ani chodiť. Necítia ruky ani nohy, ochorenie je to veľmi nepríjemné,“ myslí si študentka.
Musia precvičovať mozog i svalstvo
S diagnózou už 19 rokov úspešne bojuje Trenčan Róbert Andrejčák. Ako tvrdí, ochorenie človeka naučí skromnosti a sebakontrole. „Nemôžem veľa plánovať na ten nasledujúci deň, pretože neviem, aký bude. Dôležité je byť v psychickej pohode, inak je to celé zle,“ načrtol Andrejčák úzky súvis medzi mysľou a fyzickou kondíciou.
Okrem snahy o pozitívne myslenie musia ľudia denne cvičiť a naťahovať si svaly, ktoré sa skracujú. Postup ochorenia spomaľujú liekmi, ktorých vývoj napreduje každým rokom.

„Na trhu sú dva nové lieky a sme opäť bližšie k tomu, aby sa postup ešte viac pribrzdil, ak nie úplne zastavil. Ak by niečo také vedci vynašli, boli by sme šťastní,“ povedal Róbert Andrejčák, s ktorým súhlasí aj Eva Kalinčíková z Trenčianskej Turnej. Sklerózu multiplex jej diagnostikovali lekári pred 30 rokmi.
„Lieky spomaľujú rýchlosť postupu, musíme však proti ochoreniu bojovať ako mozgom, tak svalmi. Keby nepoužívame mozog, odíde nám, rovnako ako svalstvo na rukách a nohách. Niektorí to podceňujú a veľmi rýchlo si tak sťažia presun napríklad na toaletu. Keď už k tomu príde, nasleduje psychická kríza, ktorá vás ťahá k zemi,“ vysvetlila žena, ktorá každý deň začína polhodinovou rozcvičkou nasledovanou raňajkami.
„Pri raňajkách nemôžem mať stres, nesmiem jesť v zhone. Keď tak spravím, až vtedy mi začne deň ako zdravým ľuďom a môžem ísť do práce,“ doplnila Eva Kalinčíková.