Koľko kusov oblečenia máte? A koľko párov topánok? A koľko ich v skutočnosti nosíte a potrebujete? Štatistiky hovoria, že priemerne nosíme iba 20 percent toho, čo máme. A bohužiaľ sa to netýka iba odevov. Máme príliš veľa vecí.

Na rozdiel od odmietania je pravidlo ZREDUKUJ (z angl. reduce) trochu zložitejšie. Odmietať jednorazové veci je ľahké, ale to, koľko toho k životu potrebujeme, je individuálne. A v čom spočíva redukcia? Zjednodušene povedané, v prehodnotení vecí, ktoré vlastníme. Poviete si, keď ich už mám, nebudem ich predsa vyhadzovať. To iste nie, no namiesto vyhodenia by ste sa mohli zamyslieť, či by sa nezišli niekomu inému.
V praxi to znamená, že zvážime, čo reálne využívame a zvyšok posúvame ďalej. Napríklad oblečenie môžeme venovať na charitu, do sociálneho šatníka, konkrétnej rodine, ktorú poznáme a vieme, že by ho potrebovala, priniesť na najbližší swap (čiže na „výmenu“ oblečenia, kde donesiete, čo nepotrebujete a odnesiete si, čo potrebujete) a pekné kúsky môžu poslúžiť aj ako darček.
V Trenčíne sa o najbližšom DOKOLA swape dozviete na sociálnych sieťach.
Posúvať ďalej rôznymi spôsobmi môžeme prakticky všetko. Nepoužívanú elektroniku, prečítané knihy, domáce spotrebiče či hračky. Práve posledne menované vám radi zoberú v Knižnici hračiek Materského centra Srdiečko.

Využite tiež burzy v okolí či on-line bazáre. A tak sa vec, ktorá iba stála na poličke, môže zmeniť na zopár eur. (A vy sa o ňu už ďalej nemusíte starať.)
Prečo to má zmysel? Posúvaním vecí ďalej pomáhame tým, čo to potrebujú. Darovaním knihy, ktorá sa nám páčila, spravíme radosť priateľovi. Ak nekupujeme, ale naopak redukujeme, podporujeme cirkulárnu ekonomiku. Tým, že si niekto od nás tú vec vezme, nebude treba čerpať prírodné zdroje na výrobu niečoho nového.
Ak sledujete v súčasnosti eko-dianie vo svete, tak určite viete, že výrazné zníženie používania fosílnych palív a zdrojov je to, čo nám môže pomôcť pri zvládnutí klimatickej krízy. Udržať ropu a uhlie v zemi žiada vlády celého sveta aj Greta Thunberg a ostatní mladí, ktorí vyšli do ulíc. Podporme ich tým, že zmeníme naše vlastnícko-nákupné stereotypy.
Nie sme na to sami. Mladší i starší znovu objavujú výhody minimalizmu, keď menej vecí predstavuje jednoduchšiu údržbu domácností a väčšiu voľnosť. Nekonečné staranie sa o veci je nahradené časom, ktorý zrazu trávime s rodinou, priateľmi či v prírode. A, samozrejme, šetríme zdroje a neprodukujeme odpad.
Skúste to. Skúste na najbližšie narodeniny vybrať darček z toho, čo máte doma. Darujte oblečenie na charitu. Predajte nepoužívanú elektroniku. Je to iba na vás, čím začnete.
ZUZANA VAKOŠOVÁ, ZERO WASTE TRENČÍN
Autor: Zuzana Vakošová