TRENČÍN. Údržba amerických stíhačiek by sa mohla robiť v Leteckých opravovniach Trenčín.
Po rokovaniach s predstaviteľmi amerických firiem o tom začiatkom mája hovoril premiér Peter Pellegrini.
Na stretnutí spoločností, ktoré pôsobia na Slovensku, boli aj zástupcovia Lockheed Martin.
Práve táto firma vyrába stíhačky F-16, ktoré si Slovensko od USA objednalo. Okrem toho premiér povedal, že Slovensko musí dokončiť rozbehnuté projekty, o nových investíciách v oblasti obrany nerokuje.

„Začínajú sa negociácie s Leteckými opravovňami Trenčín o tom, ako by mohla vyzerať technická spolupráca na údržbe stíhačiek. Časť peňazí, ktoré sme investovali do nákupu týchto strojov, by sme tak dostali naspäť. V Trenčíne by zabezpečovali servis a opravy stíhačiek, čo by bola výhra pre všetkých zúčastnených,“ povedal premiér na margo rokovania so zástupcami Lockeed Martin a ďalších amerických firiem.
Slovensko si od Spojených štátov objednalo 14 kusov amerických F-16 Block 70/72.
Na otázku, či je možné, že Slovensko bude pokračovať v obranných obchodoch, Pellegrini odpovedal, že Slovensko je malá ekonomika a musí najprv dokončiť tie obchody, ktoré má.
Ide nielen o stíhačky, ale aj vrtuľníky Black Hawk. Slovensko si ich objednalo deväť, zatiaľ ich má k dispozícii štyri. Posledné dva kusy dorazili ešte v roku 2018. Nové vrtuľníky vyšli na zhruba 260 miliónov.
„Budeme pracovať ešte na ich vyzbrojení, aby to neboli len vrtuľníky na transport, ale aby vedeli sami seba brániť, prípadne byť nasadené v nejakej akcii,“ dodal premiér.
So zástupcami amerických spoločností, ktoré pôsobia na Slovensku, sa Pellegrini zišiel počas svojej cesty v USA.
Na Slovensku nie sú kapacity na opravy stíhačiek F-16, tvrdí Naď
Bezpečnostný analytik a tieňový minister obrany hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Jaroslav Naď tvrdí, že Slovensko nemá v súčasnosti technické a personálne kapacity na opravu stíhacích lietadiel F-16.
Navyše sa domnieva, že investície do súčasných podnikov by sa museli pohybovať na úrovni stoviek miliónov eur.

"Nie je tu potrebné personálne ani technické vybavenie na to, aby sa u nás mohol robiť kompletný servis takých strojov, akými sú F-16. Podľa môjho názoru, ak by sme chceli dostať opravovne na potrebnú úroveň, museli by sme investovať rádovo stovky miliónov eur," povedal Naď.
Pomôcť by mohli Poliaci
Na otázku, či by bolo možné na údržbu osloviť Poľsko, odpovedal analytik tak, že Poliaci by mohli robiť časť servisu, pričom by musela na celkovom výsledku participovať aj americká strana.
"Poľsko využívalo lietadlá F-16, ale starší model oproti tomu, ktorý sme si objednali my. Preto sa nemôžeme rozprávať o celkovom servisnom balíku lietadiel, ale iba o nejakej časti," dodal.
Nové stíhačky F-16 budú dodané na prelome rokov 2022 a 2023, pričom úvodná investícia presiahne 1,6 miliardy eur. Slovenské nebo v súčasnosti strážia zastaralé stroj MiG-29, na ktorých prevádzku Slovensko navyše vynakladá ročne desiatky miliónov eur.