TRENČÍN. Knižnica Trenčianskeho múzea v Trenčíne patrí medzi najstaršie slovenské muzeálne knižnice. Jej fond tvoria desiatky tisíc zväzkov kníh, vrátane vzácnych tlačí zo 16. a 17. storočia, ktoré ministerstvo kultúry vyhlásilo v 2002 za historický knižničný fond.
Knižnica sa môže pochváliť aj unikátnou ucelenou knižnicou starobylého zemianskeho rodu Zamarovských, tvoria ju asi štyri tisícky exemplárov z rozmanitých vedných oblastí.
V župnom dome od 1940
Knižnica sa nachádza v budove župného domu, v ktorom dnes sídli Trenčianske múzeum. Okrem svojich zamestnancov slúži prezenčne aj pre potreby bádateľov, v Trenčíne si môžu záujemcovia listovať v približne 27-tisícoch knižných zväzkov. Ďalších sedemtisíc kníh je v knižnici Podjavorinského múzea v Novom Meste nad Váhom. Medzi obrovským počtom kníh sa najlepšie vyzná knihovníčka Alica Krištofová.

Ako vysvetlila, knižnicu založili v roku 1879, dva roky po vzniku Prírodovedného spolku župy Trenčianskej, ktorého predsedom bol Karol Brančík.
„Práve on prišiel s iniciatívnym nápadom založiť spolkovú knižnicu, ktorá by propagovala regionálnu kultúru, históriu a vyvíjala vedecko-výskumnú činnosť. Sám knižnici venoval časť svojej osobnej knižnej zbierky, jeho príklad nasledovali ostatní členovia spolku,“ povedala.
Fond sa postupne rozrastal vďaka nákupom z členských príspevkov a na základe výzvy v regionálnych novinách. Medzi prvé knihy, ktoré spolok kúpil, patrila